Akıncı ile Çavuşoğlu ortak basın toplantısı düzenledi

Ali RUHLULEL/LEFKOŞA, () - DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ve Kuzey KIbrıs Türkiye Cumhuriyeti (KKTC) dışişleri bakanlıkları arasında bilişim ve arşiv alanında gerçekleşen işbirliği projesinin açılışını yapmak...

Haberler 31.08.2016, 23:46
Akıncı ile Çavuşoğlu ortak basın toplantısı düzenledi

Ali RUHLULEL/LEFKOŞA, () - DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ve Kuzey KIbrıs Türkiye Cumhuriyeti (KKTC) dışişleri bakanlıkları arasında bilişim ve arşiv alanında gerçekleşen işbirliği projesinin açılışını yapmak üzere KKTC'ye geldi.
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, KKTC temasları çerçevesinde KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün ve KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile görüştü. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, önce baş başa görüşme gerçekleştirdi, ardından ise heyetler arası görüşmeye geçildi. Görüşme sonrası Akıncı ve Çavuşoğlu ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu KKTC'deki temaslarının ardından adadan ayrıldı.
ÇAVUŞOĞLU: TÜRKİYE'NİN KKTC'YE ALTYAPI DESTEĞİ SÜRECEK
Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile birlikte düzenledikleri ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, Dışişleri Bakanlığı'ndaki proje açılışı için geldiği KKTC'de bulunmaktan ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edilmekten mutluluk duyduğunu söyledi. Başbakan Hüseyin Özgürgün, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ve Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile son derece verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydeden Çavuşoğlu, KKTC'nin belgelerini modern ve dijital ortamda saklamasının önemine işaret ederek, Türkiye'nin bu tür altyapı yatırımlarına desteğinin süreceğini belirtti.
'TÜRKİYE, MÜZAKERE SÜRECİNE TAM DESTEK VERİYOR'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, mülkiyet, toprak ve garanti gibi zorlu konuların bazılarının beşli formatta görüşüleceğini, ancak gayriresmi formatta fikir alışverişinde bulunmanın faydası olabileceğini söyledi. Çavuşoğlu, ''Bir an evvel, 3'lü ve 5'li görüşmeler yapılması ve bu fırsatın kaçırılmaması lazım. Bu fırsatın artık kaçmaması gerekir. Bu fırsatın artık kaçmaması gerektiğini BM ve biz de söylüyoruz'' dedi. Çavuşoğlu, Türkiye'nin hassas ve yoğunlaştırılmış bir döneme girilen müzakere sürecine tam destek verdiğini vurgulayarak, Şubat 2014'te çerçevesi belirlenen kalıcı ve adil bir çözüm için yola çıkılan süreçte Türkiye'nin her zaman herkesten bir adım önde olduğunu söyledi. Mevlüt Çavuşoğlu, ''Zorlu konular var. Mülkiyet konusu, toprak konusu, garanti konusu. Bunların bazılarını beşli formatta görüşeceğiz ama gayriresmi formata bu konularda fikir alışverişinde bulunmanın artık faydası var diyoruz'' diye konuştu.
Yunanistan Dışişleri Bakanı ile Girit ve İstanbul'da yaptıkları toplantılara değinen Çavuşoğlu, gayriresmi bir sekilde birçok konuda, ikili ilişkilerle ilgili konular dahil, Kıbrıs konusunda da görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti. Çavuşoğlu, “Bunların çok faydalı olduğunu düşünüyoruz. Esasen beşli formatla alacağımız kararlar konusunda da karşılıklı pozisyonların gayriresmi bir ortamda, en azından beyin jimnastiği şeklinde ele alınması bence faydalıdır'' dedi.
Herkesin amacının kalıcı bir barış, çözüm ve iki tarafın teyit ettiği çerçeve ve şartlarda huzur ve barış içinde yaşamasını sağlama olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, bunun için güven artırıcı adımlar ve tedbirler dahil her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Akıncı'nın Türkiye ziyaretlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmelerde de müzakerelerin seyriyle ilgili detaylı bilgi verdiğini kaydeden Çavuşoğlu, Müzakereci Özdil Nami'nin de bugün ve daha önceki görüşmelerde kendilerini bilgilendirdiğini belirtti. 
2004'te bir fırsat kaçırıldığını, sadece bir çözümün değil, bölgenin potansiyeliyle ilgili birçok fırsatın kaçırıldığını kaydeden Çavuşoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:
“Ama önümüze çıkan bu fırsatı değerlendirirsek, en azından gelecek nesillere bir sorun bırakmamış oluruz. Her zaman söylediğimiz gibi bu son fırsat penceresini hep birlikte iyi değerlendirelim. Her iki tarafın kabul edeceği bir çözüm konusunda biz Türkiye olarak desteğimiz vermeye devam edeceğiz. Zorlu bir süreç. Kolay değil. O yüzden Sayın Cumhurbaşkanı'na ve müzakareyi yürüten arkadaşlara da kolaylıklar diliyoruz.''

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@