DİN OLGUSU

Din olgusu, toplumlar üzerindeki en önemli manevi değerlerden biridir.

Bu nedenle tarih boyunca devletler veya çeşitli odaklar başarıya ulaşma adına hep DİN OLGUSUNU kullanmışlardır. DİN olgusunun İSTİKLAL SAVAŞI yıllarında da önemli bir yer tuttuğu, gerek düşman ile işbirliği içindeki odakların gerekse Milli Mücadele yanlılarının başarıya ulaşmak adına DİN Olgusunu fazlaca kullanmışlardır.

İSLAM ahalinin Milli Mücadeleye destek vermesini önlemek amacıyla Padişah VAHDETTİN ve  Sadrazam  Damat Ferit Paşa'nın   talimatı" İngiltere, Fransa,  İtalya 'nın  da  baskıları sonucu" KUVAY-I MİLLİYE harekatının ŞER'AN caiz olmadığını  ve  Milli Mücadeleye   katılanların HALİFE'YE  ihanet içinde  olduklarını  söyleyerek katledilmelerinin VACİP olduğunu bildirerek üstelikte düşman  uçakları ile ANADOLU insanına ulaştırmaya çalışmışlardır.

Başta RIFAT  BÖREKCİ  olmak üzere   vatanperver  DİN  Adamları ise karşı bir fetva  vererek Milli  Mücadele  harekatının   desteklenmesinin   DİNİN  bir gereği olduğunu   vurgulamışlardır. 

RİFAT  BÖREKCİ   önderliğindeki  vatanperver  DİN  adamları,  MÜSLÜMAN  halkı fetva ile kandıran isyan ettiren   ŞEYHÜLİSLAM'A  karşı  adeta bir DİN  savaşına   girmişlerdir.

Bunlar  yetmiyormuş gibi   ANADOLU'DAKİ   ORTODOKS  vatandaşlarımızın  da  Din  bezirganlığını  yapan   FENER RUM  PATRİKHANESİ  TARAFINDAN AYNI ŞEKİLDE KANDIRILMAYA ÇALIŞILMIŞTIR.

BUNDA DA BAŞARILI OLUNMUŞTUR.

İN  ALLAH'A   VE VİCDANA   BAĞLIDIR. CAMİLER SİYASET  ARENASI DEĞİLDİR( GÜNÜMÜZDE NE YAZIK KI BU KUTSAL MEKANLAR  VE GÖREVLİ İNSANLAR  SİYASİ İRADENİN  YAYIN ORGANI GİBİ ÇALIŞTIRILMAKTADIRLAR) CAMİLER DİN  ŞERRE VE İHTİLAFA  ALET  DEĞİLDİR.  HAYRA  VE İYİLİĞE SULH  VE SELAMETE   DELALETTİR.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.