Dijital Türk Lirası geliyor! İşte yeni paranın özellikleri...

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'na göre, hazırlıkları tamamlanan blokzincir tabanlı Dijital Türk Lirası önümüzdeki yıl görücüye çıkacak.

Finans 27.10.2021 - 13:13 27.10.2021 - 13:13 Mustafa Çokyaşar

2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'na göre uluslararası ticaret sisteminde kabul görecek alternatif para ve ödeme sistemleri geliştirilmeye devam ediliyor. 

Programlanabilir para ve çevrim dışı ödemeler katman servislerine yönelik teknolojik altyapı oluşturularak araştırma, geliştirme ve test çalışmalarına kısa zaman içerisinde başlanacak. Dijital Türk lirası sisteminin ilgili diğer sistemlerle entegrasyon çalışmalarıda önümüzdeki yıl hayata geçecek.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) buna yönelik geçen ay, ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzalayarak "Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu" oluşturmuştu. Projeye ilişkin stratejik ve kritik teknolojilerin ön uygulama testlerinin yapılacağı birinci faz bulguları ışığında, platformun yeni katılımlarla genişletilmesi amaçlanıyor.

Birinci faz pilot uygulama çalışmaları kapsamında ilk prototip TCMB nezdinde üretilecek. Ardından ise "Dijital Türk Lirası Ağı" tesis edilerek teknoloji paydaşları ile kapalı devre pilot uygulama testleri gerçekleştirilecek. Blokzincir teknolojisi, dağıtık yapıların ödeme sistemlerinde kullanımı, anlık ödeme sistemleri ile entegrasyon gibi başlıklarda dijital Türk lirası Ar-Ge projesi kapsamında çeşitlilik gerektirebilecek testlerin yapılması da planlanıyor. Birinci faz sonuçları, testlerin tamamlanmasının ardından önümüzdeki yıl kamuoyuna sunulacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@