Diem (Libra) Coin Nedir? Nasıl Alınır Satılır ?

Diem, eski adıyla Libra, Facebook’a ait olan ve kendine ait sanal parama birimini de yapmış olan bir blokzincir tabanlı ödeme sistemidir. Bu ödeme sistemi içinde kullanılan Diem Coin, sistemin planlanışından yaklaşık 4 yıl sonra, 2021 yılında piyasaya çıkacaktır.

Finans 28.10.2021 - 10:47 28.10.2021 - 10:47 Serhat Karaman

Diem sistemi, oluşturulmak istenen bir küresel ödeme ağıdır. Şirket, kendi için tasarlamış olduğu yeni bir sistem olan Diem Blockchain ile çalışacaktır.

Diem’in kullanımının farklı paralar da içereceği, ancak ödeme adımında sadece Diem Coin ile işlem yapılabileceği açıklanmıştır.

Diem (Libra) Coin Nasıl Alınır?

Facebook Diem Coin alım hizmeti, almak isteyenler için henüz piyasaya sunulmamıştır. Şirket tarafından açıklananlar arasında, Diem Coinin hem tekli hem de stablecoins adındaki çoklu para biriminin beraber satışa çıkarılacağı bilgisi vardır. Bu nedenle de henüz satın alma işlemin nasıl olacağı ve kişilerden hangi özel bilgileri isteyeceği bilgisi mevcut değildir.

Diem (Libra) Coin Kim Tarafından Kurulmuştur?

Diem Coin’in şirketi olan Diem Network, Diem Association vakfının kar edinmeyi amaçlamayan bir projesidir. Kurucu üyeleri arasında ise,PayPal, Mastercard, Facebook, Coinbase, Bison Trails ve Andreessen Horowitz şirketleri vardır.Fakat bazı düzenlemeler yapılırken özellikle Mastercard ve Paypal gibi global şirketlerin ayrılmasıyla projenin yükünün neredeyse tamamı Fcaebook üzerinde kalmıştır.

Mayıs 2020’de alınan bir kararla Stuart Levey derneğin ilk CEO’su oldu. Daha sonraki adımlar da Stuart Levey tarafından yönetilmiştir.

Diem Coin Diğer Kripto Paralardan Neden Farklıdır?

Diem Coin’i öne çıkaran en önemli özellik, mobil cihazlardan erişim sağlanması ve ödeme işlemenin kişilerin doğrudan kredi kartları ile gerçekleştirebilmesidir. Dolar, Euro, Sterlin ve daha birçok para birimine sabitlenerek kullanılması planlanan Diem Coin, bunların yanında stablecoin da piyasa sürerek ağını daha da genişletmeyi planladığını açıklamıştır. Tek para birimlerinden başka, en az 2 tokendan oluşan bir para birimi çıkarmayı da planlayan şirketin, diğer sanal paralardan ayrılan en önemli yanı budur.

Diem Coin Ekonomik Gücünü Nasıl Sağlamıştır? 

Diem Coin fonunu, katılıcı temel üyelerinden sağlar. Kuruluşundaki sözleşmesinden her kurucu üyesinin 10 Milyon Dolar bağış yaptığı taktirde kurucu üye olarak kalabileceklerini belirlemiştir. Kişilere sunulan katılımcı kotasının sınırlı olduğunu açıklamıştır. Ayrıca şirket, Diem Coin’e katılmak için rekabet ortamında olunacağını da öngörmüştür. 

Diem Coin Güvenliği Nasıl Sağlanacak?

Diem Coin’in güvenlik ağı, daha önce hiçbir firma tarafından kullanılmamış olan Diem Association Vakfı tarafından gelişme çalışmaları devam ettirilen LibraBTF adlı bir sistemle sağlanacaktır. Bu sistemde yapılmak istenen temel şey, güvenlik sisteminin çift katmanlı olmasıdır. İlk katman doğrulayıcı düğümlerden, ikinci katman ise tam düğüm olarak adlandırılan sistemlerden oluşur. İlk düğümde kişi yaptığı işlemi kişisel bilgileriyle doğrulayarak devam edebilecek, ikinci düğümde ise sistem, bu doğrulamanın gerçekten kişi tarafından yapılıp yapılmadığını araştıracak, doğruluğunun tespiti olursa işlemi onaylayacaktır. Ayrıca güvenlik sistemi açık kaynaklı olarak planlanmıştır. Kişiler istedikleri zaman bilgi ve Diem Coinleriniin güvenliklerini bağımsız olarak sorgulama hakkına sahiptir.

Vakıf tarafından alınan yeni bir karar da, verilen çalınması veya erişilip kötü niyetli kullanılmasına karşı bir istihbarat birimi kuracaklarıdır. Kullanıcıları için güvenliklerinin tam anlamıyla sağlanarak korunacağını ve ağın güvenilir olduğunu böylece kanıtlamışlardır.

Diem Coin Gerçek Anlamıyla Kripto Para Mıdır?

Diem Coin’in kripto para olması, çoğu analist tarafından kabul görmemiştir. Diem Coin için kripto para terimi yerine “dijital para” ibaresi kullanılmasının daha uygun olacağı belirtilmiştir. Çünkü Diem Coin, olacağını vaat ettiği şekliyle kripto paraların taşıdığı özellikleri taşımayacaktır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@