Devlette Çalışan Kadrolu Hademe ve Hizmetli 2021 Maaşları

Devlet kurumlarında çalışan kadrolu hademe, hizmetlilerin maaşları da Temmuz 2021 döneminde yükseldi. Önümüzde ki dönemde bu kadroda görev almak isteyen adaylar için güncel maaş tablosunu aktarıyoruz.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kamu Gündemi -

Devlet kurumlarında çalışan kadrolu hademe, hizmetlilerin maaşları da Temmuz 2021 döneminde yükseldi. Önümüzdeki dönemde bu kadroda görev almak isteyen adaylar için güncel maaş tablosunu ve hademe ile hizmetli kadrolarına nasıl başvuru yapılacağını aktarıyoruz.

HADEME VEYA HİZMETLİ NASIL OLUNUR?

Kamu kurumlarında çalışan hademe ve hizmetli kadroları son dönemlerde adaylar tarafından oldukça aranan meslek gruplarından. Kamuda çalışmak isteyen adaylar için bu ilanların nerede yayımlandığını ve alımların nasıl olduğunu adım adım sizlerle paylaşıyoruz.

Kadrolu Personel Alımları

Kamu kurumlarının kadrolu veya sözleşmeli statüde hademe ve hizmetli alımları çeşitli platformlar üzerinden yayımlanan ilanlar ile adaylara ulaştırılır. Resmi Gazete, Basın İlan Kurumu, Türkiye İş Kurumu, kamu kurumlarının kendi resmi web siteleri bu aracı platformların başında geliyor. Söz konusu duyurularda adayların nasıl başvuru yapacakları, hangi şartlara tabi olduğuna dair bilgiler yer alır.

Alımlar Ne Zaman Yayımlanır?

Kamu kurumlarının merkezi atama dışında yaptıkları memur alımları için net bir tarih verilmez. Adayların ilanları yakından ve kısa süreli aralıklarla takip etmesi gerekir. Her kurum yılın çeşitli zamanında ihtiyaçlar ve ihdas edilen kadro sayısı kapsamında ilana çıkar. Başvurular KPSS puan şartı ile olsa da alımlar çoğu zaman mülakat sonuçlarına göre yapılır.

Merkezi memur alımlarında ise süreç bellidir. Kamu kurumları ihtiyaç duydukları memur kadrolarını ÖSYM Başkanlığına iletirler. ÖSYM Başkanlığı kurumların taleplerini toplar ve her yılın Temmuz ayı ile Aralık ayında merkezi memur atama ilanı yayımlar. Aday başvurularını KPSS puanıyla yaparlar. Mülakat sistemi merkezi atamalarda yoktur. O yüzden yüksek KPSS puanına sahip adayların atamaları yapılır.

HADEME VE HİZMETLİ KADROLARI NE KADAR MAAŞ ALIRLAR?

Hademe ve hizmetli kadrosunda çalışanlar son olarak Temmuz 2021 döneminde maaş zammı aldılar. Yüzde 3 net memur maaş zammı alan personeller bu zammın yanında yüzde 5.45 oranında enflasyon farkı zammı aldılar. Yüzde 8.45 oranında maaş zammı uygulanan maaşların ardından güncel tablo şöyle oluştu.

  • Hademe maaşı yüzde 8.45'lik zammın ardından 3 bin 782 TL'den 4 bin 102 TL'ye çıktı.
  • Hizmetli maaşı ise yüzde 8.45'lik zammın ardından 4 bin 102 TL'ye ulaştı.

Memur maaşlarında yaşanacak olan bir diğer zam Ocak 2022'de olacak. Belli bir yüzde de net zam alacaklar memurlara ayrıca enflasyon farkı ödenecek.

HABERİ PAYLAŞ: