Dar gelirli ve muhtaç ailelere kira yardımı ödemeleri yapılacak! 1500 TL tutarında ki ödemeler daire m2 ölçüsüne göre artacak!

Türkiye'de korona virüs hastalığı sonrasında dünyada başlayan büyük ekonomik kriz vatandaşları etkilemeye devam ediyor. Dar gelirli ve muhtaç ailelere kira yardımı ödemeleri yapılacak! 1500 TL tutarında ki ödemeler daire m2 ölçüsüne göre artacak!

Dar gelirli ve muhtaç ailelere kira yardımı ödemeleri yapılacak! 1500 TL tutarında ki ödemeler daire m2 ölçüsüne göre artacak!

Dar gelirli ve muhtaç ailelere kira yardımı ödemeleri yapılacak! 1500 TL tutarında ki ödemeler daire m2 ölçüsüne göre artacak! Türkiye'de korona virüs hastalığı sonrasında dünyada başlayan büyük ekonomik kriz vatandaşları etkilemeye devam ediyor. Vatandaşların geçirdikleri zor günlerin üzerine büyükşehirlerde artan ev ve kira fiyatları da vatandaşların barınma krizi yaşamasına neden oldu. Barınma krizinin yeni yıl ile birlikte artması vatandaşları zor durumda bıraktı. Vatandaşlardan gelen tepkiler sonrasında ise hükümet bu konuda çalışmalar başlatarak kira yardımlarına başladı.

Sosyal devlet anlayışı ile birlikte vatandaşlara yapılan yardımlardan birisi de kira yardımları. Artan kira fiyatları sonrasında dar gelirli ve muhtaç ailelere yapılacak olan kira yardımı ödemelerine dair detaylar belli olmaya başladı. Buna göre ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'da bu konu ile ilgili elini taşın altına koydu. Yeni yıl ile birlikte başlayan fatura yardımlarına, gıda yardımı, yakacak yardımı ve eğitim yardımları gibi bir sürü ödeme eklendi.

Bakanlık tarafından ihtiyaç sahibi her aileye düzenli olarak kira yardımı ödemeleri gerçekleştiriliyor. Türkiye'de sosyal devlet anlayışı son yıllarda daha da fazla anlam kazanırken dar gelirli ailelerinin elinden tutan devlet, başvuru yapmaları durumunda ise 1500 TL nakit ödemelerini gerçekleştiriyor. Ödemeler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde faaliyeti bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından gerçekleştiriliyor. Dar gelirli olduklarını kanıtlayan vatandaşlar bu imkanlardan faydalanabilirken kira yardımları ise 12 ay boyunca sürüyor.

DAR GELİRLİ AİLELERE KİRA YARDIMI

Türkiye'de çalışmayan ve belirli sebepler dolayısıyla işsiz kalan kişiler barınma ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çekiyor. Sosyal devlet anlayışında çalışmalarını sürdüren Türkiye'de ise kira ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlar için devlet kurumu olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na başvuran aileler kira yardımı ödemeleri alabiliyor.

Bu ödemeler ailelere kişi olarak değil hane olarak gerçekleştiriyor. Başvurularını tamamlayan ailelere 15 gün içerisinde 1500 TL nakit yardımları varsa banka hesapları üzerinden eğer yoksa ise PTT tarafından yatırılıyor.