Cumhurbaşkanlığı yüksek maaşla personel alıyor! 45 uzman yardımcısı alımı başladı! Son başvuru tarihi ne zaman?

Cumhurbaşkanlığı yüksek maaşla 45 uzman yardımcısı alımı yapmak için ilana çıktı. Peki adaylarda aranan şartlar ne? Sınavlar nasıl, ne zaman ve nerede olacak? Başvurular nereden yapılacak? İşte Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı 2021 personel alımına dair merak edilenler...

İlan 01.11.2021 - 08:53 01.11.2021 - 08:55 Ali Parim

KPSS puanıyla kamuda çalışmak için beklenenlere müjdeli haber Cumhurbaşkanlığından geldi. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı 2021 yılı bitmeden 45 personel alımı yapacağını bildirdi. 1 Kasım 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan ilanla, adaylarda aranan şartlar ve başvuru sürecine dair merak edilenler tek tek belirtildi.

Söz konusu ilana göre; Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı'na 10 iktisat, 6 işletme, 5 uluslararası ilişkiler, 5 kamu yönetimi, 3 hukuk, 6 maliye, 4 inşaat mühendisliği, 2 bilgisayar mühendisliği ve 4 de endüstri mühendisliği bölümü mezunu uzman yardımcısı alınacak. 

KPSS'DEN EN AZ KAÇ PUAN ALMAK GEREKİYOR?

Daha önce de belirtildiği üzere adaylarda aranan ilk şart KPSS puanı... Eğer söz konusu bölümlerden bir tanesinden mezun olduysanız ayrıca 2020 veya 2021 yılında gerçekleştirilen KPSS'den de en az 70 puan almış olmanız gerekiyor.

YABANCI DİL ŞARTI VAR MI?

Her uzman yardımcılığı alımında olduğu gibi bu alımda da yabancı dil şartı aranıyor. Adayların sınav tarihinden önceki 5 yıl içinde yapılmış Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı'ndan (YDS) (İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça veya Rusça) en az  yetmiş 70 puan almış olması veya dil yeterliği bakımından buna denkliği ÖSYM  tarafından kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan başka bir sınavda buna denk veya üstü puan almış olması gerekiyor.

YAŞ ŞARTI ARANIYOR MU?

İlana göre; başvuracak adayların 35 yaşını doldurmamış olmaları şartı da aranıyor. 

CUMHURBAŞKANLIĞI PERSONEL ALIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Başvurular bugün yani 1 Kasım 2021 tarihinde başladı ve 15 Kasım'a kadar da devam edecek. Strateji ve Bütçe Başkanlığı'nın resmi sitesinden başvurular kabul edilecek. 22 Kasım'da da yine aynı site üzerinden sınava katılmaya hak kazanan adaylar bildirilecek. 

YAZILI SINAV NE ZAMAN YAPILACAK?

Yazılı sınav için belirlenen tarih ise 12 Aralık 2021... Eğer 22 Kasım'da Strateji ve Bütçe Başkanlığı'nın resmi sitesinden duyurulan listede isminiz varsa 12 Aralık Pazar günü Ankara'da yazılı sınava gireceksiniz. Yazılı sınavda ise mesleki alanınızdan 40 soru, genel  iktisat alanından da 10 soru olmak üzere toplam 50 sorudan oluşan bir testle karşılaşacaksınız. Sorular adayların başvuru yaptıkları bölümlerin alan müfredatı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığının görev alanını içeren konular göz önünde bulundurularak belirlenecek.

SÖZLÜ SINAV NE ZAMAN YAPILACAK?

Sözlü sınava katılabilmeniz için önce yazılı sınavdan en az 70 almış olmanız gerekiyor. Ancak sınava belirtilen kontenjanların 4 katı aday çağırılacak. Yani yazılı sınavdan ne kadar yüksek puan alırsanız sözlü sınava katılma olasılığınız o kadar artıyor. Yine sözlü sınavın tarihi ve yeri de Strateji ve Bütçe Başkanlığı'nın resmi internet adresinden adaylarla paylaşılacak. 

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı 2021 uzman yardımcısı alımı için detaylı bilgiye 1 Kasım 2021 tarihli Resmi Gazete'deki Çeşitli İlanlar bölümünden ulaşabilirsiniz. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@