Cumhurbaşkanı Yakın Koruma Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alırlar?

Cumhurbaşkanı korumalığı görevini yapmak isteyen pek çok genç araştırma yapıyor. Peki nasıl Cumhurbaşkanı yakın koruma olunur? Maaşları ne kadardrı? detaylar haberimizde...

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kamu Gündemi -

Cumhurbaşkanı korumalığı görevini yapmak isteyen pek çok genç araştırma yapıyor. Peki nasıl yakın koruma olunur? Devlet memurluğu hayalini pek çok kişi kurmaktadır. Bazı mesleklerin önem derecesi daha yüksek olması nedeniyle maaşları da farklılık göstermektedir. Bu yazımızda sizlere Cumhurbaşkanı koruması ile ilgili bilgiler sunacağız.

Cumhurbaşkanı korumalığı görevini yapmak isteyen pek çok genç araştırma yapıyor. Peki nasıl yakın koruma olunur?

Devlet memurluğu hayalini pek çok kişi kurmaktadır. Bazı mesleklerin önem derecesi daha yüksek olması nedeniyle maaşları da farklılık göstermektedir. Bu yazımızda sizlere Cumhurbaşkanı koruması ile ilgili bilgiler sunacağız.

Cumhurbaşkanı Koruması Nedir?

Cumhurbaşkanı koruması Cumhurbaşkanını yakından koruyan ve tüm tehlikeleri savuşturan kişilerdir. Cumhurbaşkanlığı için seçilecek kişiler belirli testlerden geçer. Cumhurbaşkanı korumaları, doğrudan Polis mesleği yapanlar arasından seçilmektedir. Gerekli durumlarda Özel Kuvvetlerden de destek alınabilir.

Cumhurbaşkanı Koruması Nasıl Olunur?

Bu mesleğin ağırlığı da ciddi anlamda yüksektir. Her durumda dikkatli olmak gerekir. Bu mesleğe seçilecek olan kişilerin nitelikli olması aranır. Cumhurbaşkanı koruması olmak için polis ya da asker olmanız gerekir. Cumhurbaşkanı korumaları yakın muharebe eğitimi almış olan polislerden oluşur. Cumhurbaşkanı yakın koruması olmak için;

 • Polis ya da asker sınıfında çalışıyor olmak,
 • Yeterli silah bilgisine sahip olmak,
 • Yasalar ve koruma hakkında bilgi sahibi olmak,
 • Çevik ve sportif olarak fit bulunmak,
 • Mesleki açıdan soruşturma geçirmemek,
 • Harp sahasında kendisini kanıtlamak.

erdogan-polise-selamlama

Öncelikle Polis Sınıfından Seçme Yapılır

Cumhurbaşkanı korumalığı için polis sınıfından alınacak olan personellere öncelik verilmektedir.

Yakın koruma yapacak kişilerde belli başlı fiziki ve mental özellikler aranır. Cumhurbaşkanı koruması olacak kişilerde aranan özellikler;

 • Uzun boylu olması,
 • Vücudunun fit görünmesi,
 • Silah kullanma yeteneklerinin üst seviyede olması,
 • Aktif ve çevik olması,
 • Giyimine özen göstermesi,
 • Mesleğinde kendisini kanıtlaması,

Polis Özel Harekat görevinde bulunan kişiler önceliklidir. Askerlerde ise Özel Kuvvetler askerlerinden resmi olarak göreve alım yapılmaktadır.

Cumhurbaşkanı Koruması Ne Kadar Maaş Alır?

Cumhurbaşkanı korumalığı yapan kişiler devlet memuru olarak görev yapan polis ya da askerlerden oluşur. Cumhurbaşkanı korumalığı maaşında ekstra ücretler farklılık gösterir. Mesleki maaşın dışında koruma ücretleri 7,000 TL fiyatlarından başlar. En yüksek maaş ise 15,000 TL olarak belirlenmiştir. Korumalık mesleği bu nedenle pek çok kişinin merak ettiği mesleklerden bir tanesidir. Sizde bu mesleğe uygun bir adaysanız hemen başvuru yapabilirsiniz.

Kamugundemi.com

HABERİ PAYLAŞ: