Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın o sözleri doları alevlendirdi! Yeni rekor 10,56!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bu görevde olduğum sürece faizle mücadelemi sürdüreceğim" şeklindeki açıklaması, Merkez Bankası'nın kasım ayında da faiz indirimine gideceği şeklinde yorumlandı. Ardından dolar 10,56'yı görerek yeni bir rekora imza attı.

Finans 17.11.2021 - 14:41 17.11.2021 - 14:41 Ali Parim

Eylül ve ekim aylarında faizleri toplam 300 baz puan indiren Merkez Bankası, kasım ayı faiz kararını ise yarınki toplantının ardından açıklayacak. Toplantıdan çıkacak faiz kararı, doların yükselişinin devam edip etmeyeceğini de belirleyecek.

Ekonomi çevreleri, doların son yükselişinin ardından Merkez Bankası'nın faiz indirme politikasını bu ay pas geçeceğini düşünüyordu. Ancak Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda Merkez Bankası'nın faiz indirimi politikasını destekler nitelikte mesajlar verdi. Faizin sebep, enflasyonun sonuç olduğu söylemini yineleyen Erdoğan “Biz faiz belasını bu milletin sırtından kaldıracağız” dedi.

"MİLLETİMİZİ FAİZE EZDİREMEYİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan ardından, "Milletimizi faize ezdiremeyiz. Bunun başka çıkışı olamaz. Hala kalkıp da bu yolda, bu mücadelede beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar kusura bakmasın ben faizi savunanla beraber olmam, olamam. Bu görevde olduğum sürece faizle mücadelemi sürdüreceğim." ifadelerine yer verdi.

Erdoğan grup toplantısı sonrası medya mensuplarının Merkez Bankası faiz kararıyla ilgili sorusuna karşılık olarak ise “Bırakın da TCMB bağımsız olarak kararını versin” yanıtını verdi.

DOLAR YENİDEN ALEVLENDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu sözleri, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun kasım ayında da faiz indirimi politikasını sürdüreceği şeklinde yorumlandı. Ardından da dolar, 10,56'yı görerek Türk lirası karşısında tarihi bir rekora imza attı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@