Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni Boğaziçi Üniversitesi açıklaması: Üniversitelerimizi terör kılıklılara bırakamayız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi eylemcilerine ilişkin yeni bir açıklama daha yaparak, "Biz üniversitelerimizi terör kılıklılara bırakamayız." dedi.

Gündem 06.10.2021 - 13:37 06.10.2021 - 13:43 Ali Parim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Boğaziçi Üniversitesi'nde eylem yapan öğrencilere ilişkin bir açıklama daha geldi.

2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, "Rektörünün arabasının üstüne çıkıp, orada tepinen öğrencilerin olduğu bir Türkiye'yi ben kabullenemiyorum" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şimdi de "Biz üniversitelerimizi terör kılıklılara bırakamayız" sözleriyle eylemcilere müsade edilmeyeceği mesajını verdi. 

AK Parti Grup toplantısında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki eylemcilerin 'kendi hocalarına bile saygısı olmayan tipler' olduğuna dikkat çekerek, bu eylemcileri öğrenci olarak kabul etmediğini dile getirdi. 

Bu eylemcilerin Avrupa’da ya da Amerika’daki üniversitelerinde barındırılamayacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından sözlerine şöyle devam etti;

"Bizde ise sırf hükümete sıkıntı çıkartıyorlar diye bu saygısız, sevgisiz, kötü niyetli, adeta terörist tiplere arka çıkılıyor. İnşallah bu sorunları da kendi mecrası içinde hiç kimsenin hakkına hukukuna halel getirmeden ama kötü niyetlilere de meydanı bırakmadan en kısa sürede çözeceğiz. Biz üniversitelerimizi terör kılıklılara bırakamayız." 

cumhurbaşkanı erdoğandan boğaziçi üniversitesi tepkisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün 2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, "Rektörünün arabasının üstüne çıkıp, orada tepinen öğrencilerin olduğu bir Türkiye'yi ben kabullenemiyorum" diyerek, bu eylemi yapanların öğrenci olmadığını ifade etmişti.

"Bize böyle öğrenci gerekmez" diyen Erdoğan, "Rektör aracın içinde siz aracın üstünde tepiniyorsunuz. Böyle öğrenci olamaz. Bunlar olsa olsa ancak üniversitelerin içerisine sızmış teröristlerdir." ifadelerine yer vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından da bu sabah gözaltı haberleri gelmişti.

İstanbul Valiliği, Rektör Prof. Dr. Naci İnci’nin makam aracının üzerine çıkan eylemci de dahil 10 kişinin gözaltına alındığını bildirmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@