Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Karamollaoğlu'na tepki! Yüzde 50+1'den şikayet ettiğini doğruladı ancak...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu ile görüşmesinde yüzde 50+1'den şikayet ettiğini doğruladı ancak, "İade-i ziyaret düşünüyordum, bu sakıt (düşmüş) oldu" diyerek Karamollaoğlu'na tepki gösterdi.

Gündem 17.11.2021 - 09:35 17.11.2021 - 09:37 Ali Parim

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile  gerçekleştirdiği sürpriz görüşmenin ardından, ziyaret sırasında Erdoğan'ın, cumhurbaşkanı seçilmek için gereken yüzde 50+1 oy şartından şikayet ettiğini aktardı. Bunun üzerine yüzde 50+1 kuralı, yeniden siyasetin en önemli tartışma konusu halini aldı. Konuya ilişkin uzun süre sessizliğini koruyan Cumhurbaşkanı Erdoğan da Karamollaoğlu ile görüşmesine ilişkin dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nda (MKYK) Karamollaoğlu ile görüşmesi gündeme gelince, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir tek yüzde 50+1'e ilişkin açıklamasının doğru olduğunu, onun dışındaki konuşmaların ise gerçeği yansıtmadığını aktardı. 

İADE-İ ZİYARET SAKIT OLDU

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre; Erdoğan, "Dediği tek doğru orasıydı. Bunun dışındaki açıklamalarından maalesef çok üzgünüm. Biz bu görüşmede yalnızdık, bir tek Temel Bey ve ben vardık. İade-i ziyaret düşünüyordum, bu sakıt (düşmüş) oldu" ifadelerini kullandı.

DEVLET BAHÇELİ'DEN YÜZDE 50+1 ELEŞTİRİLERİNE YANIT

Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu'nun açıklamasının ardından yüzde 50+1 konusuna ilişkin Cemil Çiçek ve Şamil Tayyar gibi AK Parti'nin güçlü isimlerinde de arka arkaya açıklamalar gelmiş ancak MHP lideri Devlet Bahçeli, yüzde 50+1 kuralının doğru olduğunu savunmuştu. 

Bahçeli, önceki gün partisinin grup toplantısındaki konuşmasında, "Milletvekili seçmiyoruz belediye başkanı muhtar seçmiyoruz. Cumhurbaşkanını seçiyoruz. Yüzde 50+1'i eleştirenleri anlayışla karşılamamız abesle iştigaldir. Yüzde 50+1 oy sistemini eleştirenleri makul görmemiz mümkün değildir." ifadelerini kullanmıştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@