Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çarpıcı faiz, enflasyon ve kur açıklaması! TOKİ için de müjde verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Kabine bugün toplandı. 3 saat süren toplantının ardından Cumhurbaşkanı kameralar karşısına geçerek ekonomiye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Gündem 22.11.2021 - 20:30 22.11.2021 - 20:45 Mustafa Çokyaşar

Merkez Bankası'nın tüm uyarılara rağmen aldığı faiz kararı sonrası TL'de yaşanan hızlı değer kaybının ardından toplanan kabinenin alacağı kararlar merakla bekleniyordu. Cumhurbaşkanı 3 saatten süren toplantının ardından kameralar önünde basın açıklaması yaptı. Beklenildiği gibi ekonomi ile ilgili önemli kararlar alındı.

İzmirlilere TOKİ müjdesi

Erdoğan basın açıklamasında sözlerine depremzedelere geçmiş olsun diyerek başladı ve depremzedelerin kaybını azaltmak için müjdeyi verdi. Yaşanan depremin ardından Elazığ'da 23 bin 677 konut, Malatya'da ise 6 bin 880 konut yapımının tamanlandığını ve bir yıl geçmeden vatandaşlara teslim edilmeye başlandığını söyleyen Erdoğan, 30 Ekim'de yaşanan İzmir depreminden sonra da  aynı hızda konutların inşa edildilğini söyledi ve Bayraklının 3 mahallesinde 7 ayrı bölgede bin 391 konut inşasının tamamlandığını,  Cuma günü bu konut ve dükkanların vatandaşlara teslim edileceğini duyurdu.

İzmir'de inşası tamamlanan konutlara vatandaşlar ilk 24 ay ödeme yapmadan sahip oalcak. 18 yıl ise ödeme yapacak vatandaşlar 2+1 dailer için ayda 740 lira, 3+1 daireler için ise 1.020 lira verecek. İzmirli depremzedeler Cumhurbaşkanı'nın açıklamasına göre 160 bin TL ile 360 bin TL arasında değişen fiyatlarla ev sahibi olabilecek.

'Kurdaki yükselişe bağlı olarak kimi ürünlerdeki fiyat artışı yatırım, üretim, istihdamı etkilemez'

Yükselen enflasyon veya fiyat artışlarıyla sonuçlanan ekonomik sıkıntıların olabileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı, kurdaki yükselişe bağlı olarak kimi ürünlerdeki fiyat artışı yatırım, üretim, istihdamı etkilemeyeceğini, tam tersi kurdaki rekabet gücü yatırımda, üretimde, istihdamda artışa yol açacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Ekonomi için Kurtuluş Savaşı başlattı

Büyümeden, üretimden, istihdamdan vazgeçmeyip mücadele kararı alındığını belirten Erdoğan,  "Her zaman olduğu gibi mücadeleyi tercih ettik. Ülkemizi bunca tuzaktan, badireden nasıl çıkardıysak Allah'ın yardımı ve milletimizin desteğiyle bu ekonomik kurtuluş savaşından da zaferle çıkartacağız." ifadelerini kullandı.

Erdoğan ayrıca, Türkiye'nin tarihinde ilk defa kendi ihtiyaçlarına ve gerçeklerine uygun bir ekonomi politikası izleme fırsatı elde ettiğini söyledi.

"Hepsinin Tepesine Bineceğiz"

Kurdaki yükseliği bahane ederek fahiş fiyat artışları yapanlara göz açtırılmayacağının sözünü veren Cumhurbaşakanı, "Hepsinin tepesine bineceğiz." diyerek fiyat artışlarına karşı yeni önlemlerin alınacağının sinyalini verdi.

Kayda değer döviz borcu olan şirket yok

Bireylerin döviz borcunun olmadığını, bankalarda ve yastık altında ise ciddi bir döviz varlığı olduğunu söyleyen Erdoğan, kayda değer döviz borcu olan şirketin de olmadığını söyledi.

Faiz mücadelesine devam edilecek

"Faiz sebeptir, enflasyon neticedir" diyen Erdoğan, ülkenin,kurtuluşu için mücadele verilmesi gerektiğini söyledi ve  önümüzdeki aylardan itibaren faiz politikasının günlük hayattaki olumlu etkilerinin görülmeye başlanacağını söyledi. Erdoğan'ın bu açıklaması 16 Aralık'ta toplanacak PPK toplantısı öncesi yine faiz indirimine gidileceği yorumlarının yapılmasına neden oldu. 

Cumhurbaşkanı asgari ücret ile ilgili net konuştu

Cumhurbaşkanı, fiyat artışına karşı koruma politikasının asgari ücretle de sürdürüleceğini söyleyerek enflasyonun üzerinde zam yapılacağını müjdeledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@