Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çavuşoğlu'nun ardından Akar'dan da açıklama geldi: Suriye'ye operasyon mu yapılacak?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Türkiye'nin hak ve menfaatleri doğrultusunda gereken her şeyin yapılacağını" belirterek, Suriye'ye yeni bir operasyon düzenleneceği mesajını verdi.

Gündem 14.10.2021 - 11:10 14.10.2021 - 11:13

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ardından Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar'dan da "Suriye'ye operasyon" açıklaması geldi. PKK/YPG terör örgütünün Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirdiği saldırıları değerlendiren Akar, Türkiye'nin hak ve menfaatlerini korumak ve kollamak için yapılması gereken her şeyin Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde bugüne kadar yapıldığı gibi, yeri ve zamanı geldiğinde aynı şekilde yapılacağını belirterek, "Bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Herhangi bir şekilde taviz ve mücadeleden vazgeçmenin asla söz konusu olamayacağının altını çizen Bakan Akar, "Asil milletimizin hakkını, hukukunun her bir zerresini korumak bizim boynumuzun borcu." ifadelerine yer verdi. 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, açıklamasının devamında terörle mücadelede 24 Temmuz 2015’ten itibaren yeni bir sürecin başlatıldığını ve yeni bir konsept geliştirildiğini vurgulayarak, “Terörist neredeyse hedefin orası” olduğunu söyledi.

PKK ile YPG'nin ayrı düşünülemeyeceğine bir kez daha dikkat çeken Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin tek hedefinin teröristler olduğunu ifade etti ve 2015'ten bugüne 18 bin 609, 1 Ocak'tan itibaren ise 2 bin 2021 teröristin etkisiz hale getirildiği bilgisini verdi.

Hatırlanacağı üzere gçetiğimiz günlerde Suriye'nin kuzeyinde Fırat Kalkanı Harekatı Bölgesi'nde terör örgütü YPG/PKK tarafından düzenlenen saldırıda iki özel harekat polisinin şehit olmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Polislerimize yönelik son saldırı ve topraklarımızı hedef alan tacizler artık bardağı taşırmıştır. En kısa sürede gereken adımları atacağız." demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da kendisine yöneltilen soruya, "Kendi güvenliğimiz için gerekeni yapacağız, bu konuda son derece kararlıyız" diyerek yanıt vermişti.