Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısı sonrası önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün iki haftada bir gerçekleştirilen kabine toplantısını düzenliyor. Hükümet içerisinde yer alan bakanlar ile beraber gündem konuları ve alınan kararları açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısı sonrası önemli açıklamalar

Görüşme gerçekleştirilen Devlet Başkanları...

Cumhurbaşkanı Erdoğan son günlerde devlet liderleri ile gerçekleştirdiği görüşmelerden bahsetti. Erdoğan, ''İtalya Başbakanı Sn. Draghi ülkemize 5 Temmuz Salı günü resmi ziyareti ile ertesi gün Somali Cumhurbaşkanı Sn. Mahmudu Beştepe'de ağırladık. Malezya Başbakanı İsmail Sabri Yakub 7 Temmuz da yaptığı resmi ziyarette iki ülke ilişkilerini kapsamlı stratejik ortaklık seviyesine çıkarma kararı aldık. Bayram günlerinde de telefon diplomasimiz kesintisiz devam etti. İsrail Başbakanı sayın Lapid, Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna Devlet Başkaı Zelenksi, Katar Emiri Şeyh Temim, Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman görüştüğümüz liderler arasında yer alıyor.'' diyerek Bayram öncesi ve dahilinde ülke liderleri ile yapılan görüşmelere değindi.

Ege ve Akdeniz'de Orman yangınları hakkında...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Bu arada Ege ve Akdeiz bölgelerinde yaşanan yangınları yakınen takip ederek her aşamada bilgi aldık. Gereken yönlendirmeleri yaptık. Milletimizin şanlı direnişinin sembol mekanlarından Saraçhanede düzenlenen 15 Temmuz mitinginde vatandaşlar ile kucaklaşarak gazilerimize şükranlarımız sunduk. Devlet Bahçeli ile beraber Saraçhane Meydanında bulunduk. Perşembe günü Milli Güvenlik Kurulu toplantımız var. Cuma günü çeşitli açılışlara katılacağız. Durmak yok yola devam. Aşkla çalışan yorulmaz diyerek Türkiye'yi itibarını arttırmaya içeride ve dışarda mileltimizin çıkarlarını savunmaya devam edeceğiz.'' dedi.

Bay Kemal bu öyle herkesin karı değil...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''İzmit körfezini otomobil ile mevcut yolu kullanarak geçmek 1.5-2 saat, feribot ile deniz kısmı ile neredeyse 1 saat sürüyordu. Yoğun günlerde uzun saatlerde katedilebilen körfez geçişi Osmangazi Köprüsü ile 5 dakika da tamamlanabiliyor. 8 Temmuz günü tam 80 bin 624 araç geçti Bay Kemal. Bu öyle herkesin karı değil. Bu inanmış kadroların karıdır. Şayet bu köprü olmasaydı bu kadar aracın feribot ile taşınması mümkün olmayacak karayolu kesilecek ulaşım çileye dönüşecekti. İzmir-İstanbul otoyolu senin milletvekili olduğun yer Bay Kemal. Osmangazi Köprüsü sayesinde bu güzergahta yapıan yolculuk çile olmaktan çıkmış keyif haline dönmüştür. Günlük ortalama 54 bin araç kullanmıştır.

Sonuçta sadece bu tarihlerde İzmir-İstanbul otoyolu ve Osmangazi Köprüsü sayesinde ülkemiz yakıttan zamandan ve emisyondan 140 milyon liralık kazanç sağlamıştır. Osmangazi Köprüsü ve İzmir-İstanbul 2016 yılından bu güne garanti karşılama oranları yüzde 36'dan yüzde 116'ya çıkmıştır. Bu durum devlet kasasından tek kuruş harcanmadan inşa edilen projenin üste kazanç sağlamaya başladığını görülüyor. Çanakkale Boğazı'nda tarihte ilk kez kesintisiz karayolu sağlayan enlerin ve ilklerin projesi 1915 Çanakkale Köprüsü ile boğazın bu güzergahında geçiş süreci 6 dakikaya inmiştir. Bunlarla birlikte Türkiye gerçekten çağını farklı bir şekilde yaşamaya başlamıştır. Devletin kasasından tek kuruş çıkmadan 2 milyar 540 milyon euro maliyetle inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü'nü 8 Temmuz günü 14 bin 275 araç kullanmıştır. Nereden nereye. Ülkemizin dünya ile olan ticari ve sosyal ilişkilerine büyük katkı sağlanaya 1915 Çanakkale Köprü'müzdeki trafik akışıda tıpkı Osmangazi Köprüsü gibi geçiş garantisinin üzerine çıkacaktır.'' dedi.