Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak: KYK kredilerine af mı yoksa faizler mi silinecek?

Son dönemde gündemde en çok yer alan haberlerden biri olan KYK kredileri hakkında bugün toplanılan kabine toplantısından karar çıkması bekleniyordu. Peki KYK kredilerine af çıkacak mı? Yoksa KYK kredilerinin faizleri mi silinecek? İşte detaylar...

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak: KYK kredilerine af mı yoksa faizler mi silinecek?

Sosyal medyada okulun bitim tarihinden itibaren mezun olan pek çok vatandaş KYK kredilerinin geri ödemelerini paylaşmaya başladı. Alınan tutar ile geri ödenmesi gereken tutar arasından oldukça büyük farkların olması nedeniyle vatandaşlar öğrenciler tarafından büyük tepkiler gelirken bunun yanı sıra konunun siyasiler tarafından görüşülmesi de bekleniyordu. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Temmuz'da yaptığı konuşmada bu konuyu da ele aldı.

Bu konunun detaylarını 18 Temmuz tarihinde yapılacak olan kabine toplantısının ardından yapılacak olan basın toplantısı sırasında açıklayacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması şu şekildeydi; "Biz gençlerimizi faize kurban etmeyiz. İlk Kabine toplantımızda bu konuyla ilgili açıklamamızı yapacağız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan bu açıklama ile birlikte af çıkacağı konusunda umutlanan pek çok aday diğer taraftan da eğer af gelmezde ödemeleri gerken tutarı sosyal medyada paylaşmaya başladı. Yapılan paylaşımlarda ödenmesi gereken tutarın 100 bin TL'ye kadar ödeme yapılacağı öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamanın yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu da KYK kredisi hakkında açıklama yaptı. KYK kredileri hakkında öğrencilerimizi madur etmeyiz açıkmasında bulunan Kasapoğlu'nun açıklaması şu şekildeydi;

"Sayın Cumhurbaşkanımız dün bununla ilgili açıklama yaptılar. Genç odaklı siyasetimiz devam edecek Biz özellikle gençlerimizin fırsat eşitliği noktasında biliyorsunuz her ilde bir üniversite var. Bazı illerde daha fazla var. Türkiye'de burs sistemini büyükşehir belediye başkanıyken gündeme getiren Sayın Cumhurbaşkanımızdı. Öğrencilerimizin beklentisi neyse onu koyduk. Faize en karşı olan biziz. Bu anlamda bu faiz uygulaması değildir. Burada 351 sayılı Fiyat Endeksi ile ilgili bir uygulama. 12 ay burs ve kredi veriyoruz. Hiçbir konjektüre öğrencimizi kurban etmeyiz. Çalışmalarımız hazır, her şey hazır. Cumhurbaşkanımız Kabine sonrası gençlerimizle ilgili açılımları açıklayacaklar"

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAYACAK!

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak: KYK kredilerine af mı yoksa faizler mi silinecek? - Resim : 1

Bugün gerçekleşecen Kabine Toplantısında görüşülecek olan konuların başında KYK kredileri vardı. KYK kredilerinin tamamının mı yoksa faizlerinin mi silineceği merak konusu iken bugün kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılacak olan açıklama ile karar belirlenmiş olacak. Şimdi gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'da..