Covid-19 Nedeniyle Karantinada Olan İşçinin Maaşından Kesinti Yapılır mı?

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kamu Gündemi - Gülşah Konuk Akın

Covid-19 nedeniyle karantinada olma zorunluluğu olan işçilerin maaşlarında kesinti yapılması nedeniyle karantinada olması gerektiğini gizleyen ve iş hayatına devam eden çalışanlar var. İş Başmüfettişi Şeref Özcan, yapılan kesintilerin yasaya aykırı olduğunu açıkladı.

Çok sayıda işçinin karantina sürecinde maaş kesintisi yapılması nedeniyle mağdur olduğu ortada. Mağdur olmamak için diğer kişileri de riske atarak işe gelmeye devam eden işçiler oluyor. Karantinada olması nedeniyle ücreti kesilen işçilerden bir tanesi, 500 ile 2 bin kişi arasında çalışanı olan bir fabrikada çalışıyor. Fabrikada karantinaya gönderilen çok fazla kişi olduğunu söyleyen çalışan, maaşından kesinti yapılır korkusuyla işe gitmeye devam eden arkadaşları olduğunu ifade etti. 

14 GÜN İZİN YAPMAK ZORUNDA KALDI MAAŞINI ALAMADI

Yanında çalışan arkadaşının pozitif çıkması nedeniyle kendisinin de test yaptırması istenen işçi, test sonucu negatif olmasına rağmen tedbir amaçlı 14 gün karantinaya alındı. Hastaneden  işçiye 14 günlük rapor verildi. Rapor bittikten sonra fabrikaya dönen işçiye, ustası tarafından boşu boşuna 14 gün işe gelmediğini söylenerek ücreti ödenmedi. Mağdur olan işçi fabrikada sıkıntı çıkmaması için sesini çıkarmadı.

KARANTİNA SÜRECİNDE YAPILAN KESİNTİLER YASAL MI?

İş Başmüfettişi Şeref Özcan, İş Kanunu'nda yer alan yarım ücret başlıklı maddeyi hatırlatıyor: “zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödeneceği” yer alan maddeye rağmen yarım ödeme yapmayan işverenlerin çokluğundan bahsediyor. Özcan, Covid karantina süreçlerinin zorlayıcı sebep sayılmaması gerektiğini, işçi sağlığı ve güvenliği tedbiri olarak ele alınması ve hiç kesinti yapılmaması gerektiğini açıklıyor.

İşçilerin maaşından kesinti yapılamayacağını söyleyen Özcan: “Öncelikle işçinin tedbiren karantinaya alınması uygulamasının, işyerinde görülen Covid vakalarından kaynaklı olarak bir işveren iradesi ile gerçekleştirilmiş olması mümkün. İşçi sağlığı ve iş güvenliği (İSİG) açısından her türlü tedbiri almakla yükümlü bulunan işverenlikçe, Covid riskine yönelik olarak böyle bir tedbir uygulaması benimsenmiş olabilir. Bu durumda İSİG tedbirlerinin maliyetinin işçilere yansıtılamayacağı (İş Sağlığı ve Güvenliği Kuralı madde 4.4) genel kuralı da dikkate alındığında, işçinin ücretinden herhangi bir kesinti yapılması mümkün değildir." açıklamasında bulundu.

HABERİ PAYLAŞ: