CHP'ye Milli Savunma Bakanlığı'ndan yanıt geldi: Tezkere neden 2 yıl uzatıldı?

Milli Savunma Bakanlığı, muhalefetin eleştirilerine neden olan tezkere süresinin 1 yıl yerine 2 yıl uzatılmasının gerekçesini açıkladı. Ayrıca 15 Temmuz'dan bugüne FETÖ ile ilişkili kaç askerin ordudan ihraç edildiği de kamuoyuyla paylaşıldı.

Gündem 01.11.2021 - 13:05 01.11.2021 - 16:04 Ali Parim

TBMM Genel Kurulu'nda AK Parti, MHP ve İYİ Parti oylarıyla kabul edilen Cumhurbaşkanlığı tezkeresi ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Suriye ve Irak'a asker gönderme yetkisi ilk kez 2 yıl uzatıldı. Tezkereye red yanıt veren partiler ise özellikle tezkere süresinin 1 yıl değil de 2 yıl olmasına karşı çıktı. CHP yetkilileri, Suriye'ye yönelik bir operasyon bahanesiyle iktidarın "seçimleri erteleme" olasılığı olduğununu gerekçe olarak sundu. Peki neden daha önce hep 1 yıl uzatılan tezkere süreleri bu sefer 2 yıl uzatıldı? Bu soruya yanıt Milli Savunma Bakanlığı'ndan geldi.

Milli Savunma Bakanlığındaki Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Basın Bilgilendirme Merkezi'nde düzenlenen toplantıda; tezkerenin 2 yıl uzatılmasının nedeni, terörle mücadeledeki kararlılığı göstermekle açıklandı.

"İcra ettiğimiz harekatlarla ülkemize yönelik Irak ve Suriye'den kaynaklanan tehditler azalmış olmakla birlikte hala devam ediyor. Buradaki mücadele bir süreklilik gerektiriyor." denilen açıklamada, "Bu sürekliliğin, devamlılığın sağlanması için süre iki yıl olarak belirlendi. Aynı zamanda mücadeledeki kararlılığımızın dosta, düşmana gösterilmesi için bu şekilde çıkarıldı." ifadeleri kullanıldı.

FETÖ İLE MÜCADELE KAPSAMINDA TOPLAM 24 BİN 82 KİŞİ İHRAÇ EDİLDİ

Öte yandan basın toplantısında FETÖ ile mücadele kapsamında TSK'tan ihraç edilen kişi sayısı da açıklandı. 15 Temmuz 2016'dan itibaren toplam 24 bin 82 kişinin, 1 Ocak 2021 itibarıyla ise 3 bin 405 personelin FETÖ iltisakı nedeniyle ihraç edildiği bilgisi paylaşıldı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@