CHP Lideri Kılıçdaroğlu: Türkiye'nin Helalleşmeye İhtiyacı Var

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Kılıçdaroğlu, Zonguldak'ta, Muhtarlar, STK Temsilcileri ve Kanaat Önderleri Buluşması'nda konuştu. Gündeme ilişkin açıklamalar yapan Kılıçdaroğlu: "Türkiye'nin helalleşmeye ihtiyacı var."dedi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu: Türkiye'nin Helalleşmeye İhtiyacı Var

Zonguldak'ta, Muhtarlar, STK Temsilcileri ve Kanaat Önderleri Buluşması'nda konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ekonomide gündeme pek çok konuya değindi. Kiliçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

HER KİMLİKTEN İNSANIN BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE YERİ VAR

CHP olarak son dönemlerde sosya kimlikler üzerinden siyaset yaptıklarını söylerek: İnanç, etnik kimlik, yaşam tarzı üzerinden siyaset yapmıyoruz. Her bir sosyal kimliğin sorunlarını masaya yatırıp çözerseniz ülkenin sorunlarını çözmeye talip olursunuz o zaman.

İşin kolaycılığına kaçıp da din- iman üzerinden edebiyat, etnik kimlik üzerinden edebiyat yaparsanız ülkeyi bölersiniz, ayrıştırırsınız. Kim kendi kimliği seçme özgürlüğüne sahip? Hangi kendi anne - babanızı seçme özgürlüğüne sahipsiniz? Her kimlikten insandan bizim başımızın üzerinde yeri var." dedi.

Haber

MEMLEKETİN HER TARAFI DOLAR

Türk parasının unutulduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu: "Memleketin her tarafı dolar oldu, milli parayı unuttuk. İtibarsız bir para haline geldi. Neden? Merkez Bankası 1930 yılında kuruldu. Osmanlı’nın milli parasını basacak matbaası yoktu, yabancılar tarafından basılırdı. Ekonomiyi yabancı bir paraya endekslerseniz, mevduatınızı da kura ayarlarsanız bunun yapanların milliyetçiliğini sorgularım.

Milliyetçilik, hiç kimsenin önünde eğilmemek demektir, bayrağının altında hür ve bağımsız yaşamak demektir. Milliyetçilik aynı zamanda siyasi bağımsızlığın ekonomik bağımsızlıkla taçlandırılması demektir. Ekonomik olarak güçlü değilseniz siyasi bağımsızlığınız yoktur. Kim üretiyorsa onun parası değerlidir.

Her şey dışarından geliyorsa sizin paranızın da itibarı yoktur. İşin Türkçesi budur. O nedenle üretim, üretim, üretim… Faizleri düşüreceğiz, yeni bir modele geçtik dediler, Allah aşkına hangi faiz düştü? Kim vurgun yaptı, kim götürdü paraları? Araştırma önergemiz reddedildi. Niye araştırmayalım? ifadelerini kullandı.

Haber

BÜTÜN KİRLİLİKLERİ SOYGUNU ORTAYA DÖKECEĞİZ

Kemal Kılıçdaroğlu açıklamalarına: Millet İttifakı iktidara geldiğinde bütün kirlilikleri, soygunu ortaya koyacağız." Muhtarlar demokrasinin temel taşıdır. Muhtarlık seçimi milletvekili seçimlerinden çok öncedir. Muhtarlık kurumuna değer vereceksiniz, sorunlarını çözeceksiniz. Neden oy pusulanız yok, seçime giriyorsunuz? Hangi evde tencere kaynar hangi evde kaynamaz muhtar bilir. Sosyal yardımları neden muhtarlar aracılığıyla dağıtmıyoruz?

Türkiye’nin helalleşmeye ihtiyacı var. Bizim de yanlışlarımız oldu, biz de sütten çıkmış ak kaşık değiliz, hatamız, eksiğimiz oldu, yanlışımız oldu. Onları telafi etmeye çalışıyoruz. Son 10 yılda en büyük değişimi yaşan CHP ‘dir, bundan emin olun." sözleriyle son verdi.