Çeyrek altın 900 lirayı geçti, vatandaş telaşlandı! Altının yükselişi devam edecek mi?

Haftanın son gününde altın fiyatlarındaki hareketlilik, vatandaşları iyice telaşlandırdı. Çeyrek altın 900 lirayı geçerken, altının yükselip yükselmeyeceği de merak edilmeye başlandı. İşte anlık altın fiyatları ve altının geleceğine yönelik uzman yorumları...

Finans 07.11.2021 - 14:49 08.11.2021 - 17:12 Ali Parim

Altının bir süredir inişli çıkışlı bir grafik sergilemesi, birikimini altında değerlendirmek isteyen ya da altın borcu olan vatandaşların aklında soru işareti oluşturdu. Altın yatırımcıları bir taraftan güncel gram, çeyrek, yarım altın, cumhuriyet altını fiyatlarını araştırırken, bir taraftan da altın yükselir mi yoksa düşer mi sorusuna da yanıt aramaya başladı. Peki uzmanlar altın konusunda ne diyor? Altın anlık kaç TL'den satılıyor? İşte 7 Kasım 2021 itibarıyla altın fiyatları ve altının geleceğine dair merak edilenler...

7 KASIM 2021 ALTIN FİYATLARI NE KADAR?

Altın fiyatları 7 Kasım Pazar günü yani bugün piayasalar kapalı olduğu için Cuma gün ki alış - satış değerleri üzerinden işlem görüyor. Gram altın sat 14.40 civarlarında 565,69 TL'den alınırken, 565,96 TL'den de satılıyor. Çeyrek altın ise 900 TL'ye alınıp, 921 TL'den satışa sunuluyor. Alış fiyatı 1.801 TL olan yarım altın ise 1.865'TL'den satılıyor. Son olarak cumhuriyet altını ise 3.601 TL'den alınıp 3.716 TL'den satılıyor. 

ALTIN NEDEN YÜKSELDİ, YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK Mİ? 

Ekonomist ve Yatırım Uzmanı Üzeyir Doğan, altını fiyatlayan iki tane enstrüman olduğuna dikkat çekere, "Ons bazında altının uluslarası piyasada dolar olarak fiyatlanması ki şuanda burada 1800 dolar civarındayız. Diğeri de dolar TL kurunun yükselmesi. Doların yükselmesi, altın fiyatlarını da yukarı yönlü çeken bir etken oluyor' diyor. 

Üzeyir Doğan, alyının yükselip yükselmeyeceğine ilişkin ise "Dışarıda 1800 doları aşarak yeni bir yükseliş başlatacak olma ihtimali biraz da gram-TL yani Türk yatırımcısı açısından daha cazip bir ortamın oluşabileceği izlenimini veriyor. Şuan zirveyi gördük ama muhtemelen önümüzdeki günlerde altın fiyatlarında da yeni zirveleri göreceğiz." ifadeleriyle yanıt veriyor. 

 MERKEZ BANKASI TOPLANTISI NE ZAMAN? 

Yine dolar, euro gibi altının kaderinin de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkacak faiz kararıyla belli olacağı ön görülüyor. Geçtiğimiz eylül ve ekim aylarında faiz indirimine gidilmesinin ardından dolar kuru hızla yükselmeye başlamıştı. Kurul, 18 Kasım 2021 tarihinde kasım ayı faiz kararını belirlemek için yeniden toplanacak. Ekonomistler Kurul'un faiz indirme politikasına bu ayda devam edeceğini tahmin ediyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@