Son Pişmanlık Fayda Etmez

Sayılar ortada macera aramaya kimsenin hakkı yok, ipin ucu kaçınca, pişman olup başımızı taşlara vurmayalım.

Cengiz Gülebay 01.04.2020, 10:44 01.04.2020, 10:45
Son Pişmanlık Fayda Etmez

Sayılar ortada macera aramaya kimsenin hakkı yok, ipin ucu kaçınca, pişman olup başımızı taşlara vurmayalım.

Bakınız, aşağıdaki tabloyu uluslararası istatistik yapan bir site olan https://www.worldometers.info/coronavirus sitesinde günlük yayınlanan istatistiklerden aldım ve sağlık bakanı tarafından her gün açıklanan sayılarla yan yana getirdim.

Görünen köy kılavuz istemez, sayılar kötüyüz diyor.

İtalya'nın coronavirüs ile tanışması 25 şubatta başladı ve 6. günde ilk ölüm gerçekleşti, 21. Günde ise toplam 197 ölüm gerçekleşmişti.

Türkiye'nin coronavirüs ile tanışması 11 Martta başladı ve 7. gün ilk ölüm gerçekleşti, 21. Günde ise toplam 214 ölüm gerçekleşti. Tablodan açıkça görülüyor ki, şimdiden İTALYA'dan daha kötü gidiyoruz.

İyi de, Neden ders almıyoruz?

İtalya'da hasta sayıları artınca sağlık sistemi çöktü. Yatak sayısı ve yoğun bakım üniteleri, solunum cihazları yetersiz kaldı. Tedavi için insan seçmeye başladılar, bazıları tedaviye dahi alınmadı, göz göre-göre öldüler. Hatta, İnsanlar hastane de tedavi edilemediği için, sokaklarda ölmeye başladılar.

Bütün bu gerçekler bilinmesine rağmen, siz neyin-kimin ekonomisini dikkate alacaksınız? Böyle inatlaşarak, hangi masum insanların ölümüne seyirci olacak, hatta göz yumacaksınız? “Önce ekonomi” değil, “Önce İnsan” demek zorundasınız.

İtalya gerekli tedbirleri geciktirdiği için; 44. Güne 10.779 ölü sayısıyla girdi. Buradan uyarıyorum; Ülkemizde İlk coronavirüs teşhisi 11 mart 2020 de görüldüğüne göre, takviminin 44.günü olan 23 Nisan 2020’ye 10.000 ölümle girmeyelim. Lütfen gereken tedbirleri biran evvel alın…

Er yada geç, tüm ülkede sokağa çıkma yasağı koyacaksınız, neden ayak sürüyorsunuz ki?

11 Mart 2020 günü ilk coronavirüs vakası teşhis edilince; derhal yurtiçi-yurtdışı tüm uçuşlar durdurulsa, her tür vasıta ile şehirlerarası yolculuk yasaklansa ve sokağa çıkma yasağı uygulansa, yurtdışından gelenlere karantina tedbirleri uygulansa idi, bugün salgına tamamen hakim olacaktık ve her şey normale dönecekti.

Ekonomiye 15-20 gün ara versek, büyük bir felaketi önlemiş oluruz. İş işten geçmeden, hatadan dönün. Zararın neresinden dönersen, orası kardır. Ve; son pişmanlık fayda etmez.

Cengiz GÜLEBAY - 31.03.2020

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@