Onurlu Bir Yaşam, Adil Bir Ücret, İş Güvencesi

Çalışma Bakanı Faruk ÇELİK’in her seçim öncesinde Taşeron çalışanlar ve emekliler üzerinden oy avcılığı yaptığı açık ve net olarak görünmektedir.

Cengiz Gülebay 25.12.2014, 21:50
Onurlu Bir Yaşam, Adil Bir Ücret, İş Güvencesi

Çalışma Bakanı Faruk ÇELİK’in her seçim öncesinde Taşeron çalışanlar ve emekliler üzerinden oy avcılığı yaptığı açık ve net olarak görünmektedir.

 Sayın Bakan, yaptığı açıklamalarıyla, Taşeron işçilerin duygularını istismar etmekte, Bakanlığa oturduğu günden bu yana taşeron çalışanları ve emeklileri oyalamaktadır.

“Bu meseleyi kökten çözüyoruz”,”taşerona müjde”,“Taşeronların haklarını iyileştireceğiz”,”Onların iş güvencelerini sağlayacağız”,“taşeronla ilgili yasal çalışmalar yapıyoruz” gibisinden sonuç çıkmayan beyanlarının hiç birisi hayat bulmamıştır ve tekraren söylenmektedir. Yaşanan her ölümlü iş kazasının ardından taşeron çalışanlarla ilgili sahte müjdeler verilmekte, halk kandırılmaktadır. Yetmez gibi, ikide bir "taşeron işçiye müjde" diyerek,  zaten güvence altına alınmış ve İş kanununda bulunan kazanılmış haklarımızı, yeni bir şey yapılıyormuş gibi kamuoyuna sunmak hiçte akılcı değildir.

Yıllardır, taşeron çalışanlarla ilgili, emekçilere yalan söyleyip umut dağıtan bakanın burnu soma’ya kadar uzadı.

Bu açıklamalarıyla ilgili olarak, bakın size internetten birkaç örnek vereceğim;  

Yıl 2008  /  Tuzla'daki tersanelerde bir işçi daha iş kazasında yaşamını yitirdi ve son 7 ayda ölen işçilerin sayısı 15'e yükseldi. Faruk Çelik, iş kazalarını önlemek için istihdam paketi içerisinde, yeterli olmayan yaptırımları yeterli hale getirme ve alt işverenle (Taşeron)  ilgili düzenlemeleri yasalara yansıtmayı düşündüklerini açıkladı. Çelik, kazalarda iki önemli unsur bulunduğunu bunlardan birincisinin alt işveren denilen taşeronlara ilişkin olduğunu dile getirdi.

Yıl 2011 / Taşeron şirketlerde çalışan ve kıdem tazminatına hak kazanabilmek için öngörülen bir yıllık süre dolmadan işten çıkarılan işçilerin mağduriyetine son verilecek. Faruk ÇELİK, “taşeron işçilerin izin, ücret, kıdem tazminatı ve sendikalaşma taleplerinin bulunduğunu, bu sorunların çözüleceğini” bildirdi.

Yıl 2012 / Taşeron işçiye müjde..Yaklaşık 700 bin taşeron işçiyi ilgilendiren yasa taslağı bitti. Tasarı yasalaşınca taşeron işçinin sözleşmesi 5 yıla çıkacak  ve yıllık izin hakları olacak. Ayrıca taşeron işçiler, maaşlarını düzenli olarak almak, ek mesai uygulamasından yararlanmak gibi kadrolu işçilerin yararlandığı tüm haklara sahip olacaklar.

Yıl 2013 / Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında ani metan gazı püskürmesinden (degaj) etkilenen sekiz işçi yaşamını yitirdi. Bakan ÇELİK şunları söyledi ; Taşeron şirketler ve işçi haklarıyla ilgili yaşanan sorunları ortadan büyük ölçüde kaldıracak bir düzenlemeyi Meclis’in gündemine taşımış olacağız” “Taşeron işçi düzenlemesi 30 Haziran2013’e kadar yasalaşacak”

Yıl 2014 / Bakan Faruk Çelik'ten güzel haber; "Kamu çalışanları ile ilgili Sosyal Güvenlik'le ilgili ve çalışma hayatı ile ilgili yanı alt işveren uygulamaları, taşeron uygulamaları, kamu personeli ile ilgili toplu sözleşmelerde ele aldığımız bazı konular ve sosyal güvenlikle ilgili yine önemli bazı konuları içeren bir paket var. Bu tasarı taslağı ile ilgili taraflarla görüşmeyi tamamladık. Kurumlarla görüşmeyi de tamamladık. Bakanlar Kurulu'nda sunum yaptık. Nihai olarak TBMM'ye sevk edeceğiz ve Meclis tatile girmeden yasalaştırılacağını söyledi.

2014, 6 Mayıs / Soma Maden faciasından sonra Soma işçilerinin de baskısıyla ve 301 Canı toprağa verdikten sonra Bakan Faruk Çelik açıkladı. Bakan Çelik Taşeron işçilere son dakikada Müjdeyi verdi. Önümüzdeki 1,5 ay içinde Taşeron işçilik bitecek dedi.

25.07.2014 de “Faruk Çelik, torba yasayla birlikte taşeron işçilik sisteminin disipline edileceğini, taşeron işçilere toplu sözleşme, üç yıl ihale süreci, iş güvencesi, yıllık izin kullanma hakkı ve bunun gibi birçok düzenleme getireceklerini söyledi.“

Bu açıklamalar ve daha niceleri bugün yalan oldu. Sayın Bakan; açıklamalarınızda gerçekten samimiyseniz, Hodri meydan. Tüm kamu kurumlarında Taşeron çalışma sistemini kökünden kaldıralım ve çalışanların tamamını kadroya alalım. Aksi takdirde, çalışanlara ve halkımıza yalan söylemeyin. Bunu yapamayacağınızı zaten biliyoruz, bari çalışanın Umutları üzerinden oy avcılığı yapmayın.

Her sabah, kellesini koltuğuna, yüreğini avucuna alıp işe giden taşeron çalışanlar; birleşin, örgütlenin. Sizler birleşmezseniz bu iktidarın size bir şey vermeyeceğini, açıklamalarında samimi olmadığını görüyoruz. Siyasi İktidarın vazgeçemediği taşeron işçi uygulaması, onların Sözde başarılarının püf noktasıdır. Hep daha da ucuz işçi, daha da ucuz taşeron formülünü insanımıza dayatmışlardır. Açıkça ortada olan şudur; Çalışanların emeklerini çalmanın  yolunu bulmuşken vazgeçmezler ve taşeron sistemini asla kaldıramazlar.

Çalışanların devletten beklediği fazla bir şey yok aslında, tek istediği geleceğe güvenle baktığı, onurlu bir yaşam, adil bir ücrettir. Bunları sağlamak için Taşeron işçiler biran evvel örgütlenmelidir. Örgütlenmenin ardından,  halkını aldatan, emek düşmanı siyasi iktidara dur denmeli ve Emekten yana Halkın iktidarı kurulmalıdır.

Cengiz GÜLEBAY / 22.10.2014

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@