Olmadı, Sil Baştan

7 Haziran seçimlerinden sonra geçen beş ayda ülkemizde önemli gelişmeler yaşandı.

Cengiz Gülebay 03.11.2015, 22:23
Olmadı, Sil Baştan

OLMADI, SİL BAŞTAN

7 Haziran seçimlerinden sonra geçen beş ayda ülkemizde önemli gelişmeler yaşandı.

Bütün bu önemli gelişmelerin yanı sıra,  AKP ne vakit seçim çalışmalarına yoğunlaştı bilmem ancak,  seçim sonuçlarına bakılırsa AKP kısa süreçte 5 milyon oy artırması herkesi şaşırttı.

Sonuçlar herkes gibi beni de şaşırttı. Hiç beklemediğim kadar tuhaf ve inanılmaz bir sonuç ortaya çıkmıştır. Yıllardan beri Meslek odalarında, derneklerde, demokratik kitle örgütlerinde, sendikalarda yönetimlerde, üst düzey yönetimlerde görevler aldım, onlarca seçim yaşadım. Buralarda edindiğim tecrübelere dayanarak, halkın eğilimlerini dikkate alabilir, Seçimler öncesinde az ya da çok seçim sonuçlarını görebilir, toplumun tavrını hissedebilirdim.  Anket firmalarının genel ortalamasına, televizyon ve gazete yorumlarına, ekonomik göstergelere, süreçte yaşananlara, halkın arasında konuşulanlara vs. bakarak eğilimler hakkında üç aşağı- beş yukarı bir tahminde bulunabilirdim. Elbette, gördüğüm, duyduğum ve yaşadıklarıma göre bulunacağım tahminlerde yanılgı payları da olurdu, önemli yanılgılar da yaşadım. Fakat bu kadar yüksek bir yanılgıyı ilk kez yaşadım.

Sonuçları partiler bazında yorumlamak gerekirse; ben sondan başlayarak değerlendirmek isterim.

-HDP, 7 Haziran seçimleri öncesinde ki söylemleriyle %13,1 oy alırken, Ülkenin bütünlüğü ve birliğinden bahsederek, Türkiye’nin partisi olduğuna, terörden uzak, huzurlu ve demokratik bir memleket istediğine halkı inandırmıştı. Fakat, seçimden sonra söylemler ve eylemler değişti. Birlik beraberlik söylemleri yerine, şımarık ve yüksek özgüvene dayalı söylemler yoğunlaştı. Keleşlerin koruculara döneceği, Özerklik talepleri, HDP’ nin sırtını PKK-YPG ye dayadığına dair üst perdeden söylemler ve PKK’nın saldırılarıyla halkın huzuru kaçınca HDP 2,4 oy kaybına uğradı. Bunu bekliyordum.

-MHP, 7 Haziran seçimleri sonrasında MHP ye ne olduğunu kimse açıklayamaz. 80 milletvekili olmasına rağmen, ayağına serilen Başbakanlık teklifini rüşvet olarak algılayan anlayışa ne denir bilemiyorum. Bahçeli ne yapmak istedi, asla anlayamadım. AKP iktidarına karşı olduğunu söyledi, HDP ile yan yana durmam dedi, CHP ile hükümete HDP şartı koydu, AKP ile Hükümete başka şartlar koydu, yani tüm koalisyon formüllerine HAYIR diyerek, tarihe geçecek bir muhalefet anlayışı sergiledi. Sonuçta bilinen sonunu hazırladı ve yüzde 4,3 oy kaybederek meclisin 4. Partisi oldu. Bunu da bekliyordum.

-CHP, 7 Haziran seçimleri sonrasında en doğru tavrı ortaya koydu. Sarayın bahanelerine rağmen, Halkını-Devletini düşünen bir siyasi anlayışla, hükümet kurmanın tüm yollarını denedi. Ancak hem muhalefet partileri siyaseti doğru okuyamadığından, hem iktidar partisinin samimi davranmamasından dolayı hükümet kuramadı. Sarayın açık tavrı nedeniyle, hükümet kurma görevi de verilmeyince, kaçınılmaz olan seçimlere yoğunlaştı. Kıt kaynaklarla gidilen ikince seçimde ağırlıkla EMEK yoğun propaganda yürüten CHP hak ettiği oyu alamadı. Açıkçası CHP’nin küçük bir oranda oyunu artırmış olmasına şaşırdım, çünkü en az yüzde 4 oy artışı bekliyordum. Yanıldım.

-AKP, 7 Haziranda beklemediği bir Halk tepkisiyle karşılaştı. İlk günlerin şokunu atlattıktan sonra ortaya koyduğu stratejik planını başarıyla uyguladı. Seçimlere yeniden gitmenin planlarını yapmasına rağmen, dışarıya sır vermeden, hükümet kurma oyununu sahneledi. Milleti ve Muhalefet partilerini oyalamaktan ve zaman kazanmaktan başka hiçbir şey olmayan istikşaf görüşmeleriyle, Anayasal süreyi doldurdu. Zaten örgütlerine ilk günden, erken seçime hazırlanın mesajını veren AKP 5 aylık süreçte gerçekten örgütlenmiş ve çalışmış olduğunu seçim sonuçlarından anladık. Yaşanan bunca şeyden oy düşeceğini tahmin ettiğim AKP’nin oyunu artırmış olmasına inanamıyorum. Açıkçası yüzde 1-2 oy kaybedeceğini bekliyordum. Çok, ama çok yanıldım.

Nasıl oldu bilmiyorum. Sonuç olarak seçimler tamamlandı ve birçok Strateji uzmanı, Bilim adamı, Matematikçi, İstatistikçi, Siyasetçi yanıldı ve beklenmeyen bir sonuç ortaya çıktı. Bu şartlarda benimde yanılmam kaçınılmazdı.

Şimdi seçim tamamlanmış, Halkımız son sözünü söylemiştir. TRT, YSK, MİT, Bütün Bakanlıklar dahil Devletin Muhteşem gücünü arkasına alan Etkinlerin istediği olmuş, seçim sonuçlarına bakıldığında keyifleri yerine gelmiştir. Bundan sonra kimse;  olmadı sil baştan yapalım, yeniden seçimlere gidelim diyemez. Dese de nafile.

Artık bize düşen, seçim meydanlarında halka verilen sözlerin takipçisi olmaktır. Ben oy vermesem de, Emekli-İşçi-Çiftçi-Esnaf-Memur-Köylü-Asgari ücretli gibi ezilen tüm toplum kesimleri söylediklerinize bir kez daha inandı ve AKP’ye oy verdi.  Şimdi takipteyiz, Asgari ücret 1300 TL, Emekliye İkramiye, Taşeron işçiler Kadroya,  İşsizlik düşecek, İhracat artacak, cari açık düşecek, GSYH yükselecek, Kendi otomobilimize bineceğiz, kendi uçağımız göklerde olacak.

Unutmadan, Antalya’ya hızlı treni LÜTFİ’n unutmayalım. Haydi AKP, 13 yılda yapamadın ama ortaya attıklarına Halk gene inandı… 

Cengiz GÜLEBAY / 02.11.2015

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@