Mustafa Akaydın Yalnız Değildir

İfade özgürlüğü kapsamında, kanaatini açıklayan CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın hakkında...

Cengiz Gülebay 16.08.2017, 00:51
Mustafa Akaydın Yalnız Değildir

Mustafa Akaydın Yalnız Değildir
 

İfade özgürlüğü kapsamında, kanaatini açıklayan CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın hakkında “FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü Üyesi Olmak”, “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama”, “Terör Örgütü Propagandası Yapmak” iddialarıyla soruşturma açılması, İnsan hakları Evrensel bildirgesine, hukuk güvenliğine aykırıdır. Devleti yıkmaktan bahseden, AKP MKYK üyesi Ayhan Oğan' ın söylemleri karşısında susanlara ne oldu da, Mustafa Akaydın' ın fikir-düşünce ve kanaatlerini açıklamasının akabinde siyasi soruşturma yapma ihtiyacı duymaktadırlar.

Üstelik bu açıklamaların terör örgütü ile bağlantı kurulmasının anlaşılır, kabul edilir bir tarafı yoktur. Bu yönleriyle de iddialar tamamen zorlama iddialardır.

Hukuk herkese adil ve eşit yaklaşmak zorundadır. Özgürlükçü demokratik bir devlet düzeni için hukuk güvenliği olmazsa, olmaz. Mustafa AKAYDIN hukuk güvenliği kapsamında düşünce ve kanaat açıklamasında bulunmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti Sosyal, Demokratik, laik bir hukuk devletidir.
Herkesin fikir, düşünce ve anlatım özgürlüğüne hakkı vardır.

Düşünce özgürlüğünün bir görünümünü oluşturan ifade özgürlüğü; düşünce/ görüş sahibi olma, düşünceye/bilgiye ulaşma, düşünceyi/bilgiyi açıklama/yayma özgürlüklerini içermektedir. Bireyin maddi ve manevi varlığını geliştirme hakkının güvencesi olan bu özgürlük aynı zamanda toplumun demokratikleşmesinde de temel bir rol oynamaktadır. Bu anlamda her özgürlüğün de temelidir.
Bir hukuk devletinin amacı, yurttaşlarının hak ve özgürlüklerini korku ve endişeden uzak bir şekilde kullanabilmeleri için, keyfilik riskinin en aza indirgendiği “hukuk güvenliği”ni sağlamaktır.


Dünya Siyasi tarihi göstermiştir ki; Toplumu kin ve nefret duygularıyla ayrıştırmak isteyenler, ülkeyi kamplara ayırmak isteyenler, Kendisi gibi düşünmeyenlere düşüncesini dayatmaya çalışanlar, korku imparatorluğu yaratarak insanları susturmak-sindirmek isteyenler, kazdıkları nefret çukurundan çıkamamışlardır.

Aklınızı başınıza alın, boş işlerle uğraşmayın, Siyasi alanı daraltmaya çalışmayın. CHP ye siyaset alanını kısıtlayarak bir yere varamazsınız. Baskı, sindirme, susturma politikaları ülkemizi ve insanımızı ileriye taşımaz.

CHP büyük ve güçlü bir örgüttür ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucu unsurudur. CHP yi baskı altına alamazsınız, buna izin vermeyeceğiz. Antalya Milletvekilimiz Mustafa AKAYDIN yalnız değildir. Korku imparatorluğu yaratarak sindirmek-susturmak istiyorsanız; iyi bilin ki, korkmuyoruz ve susmuyoruz.

Cengiz GÜLEBAY  16.08.2017

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@