Memur ve memur emeklisini oyalama

Cengiz Gülebay yazdı. AKP Siyasi İktidarı milleti kandırıyor ve sanırım herkesi ahmak sanıyor. Yıllardan beri enflasyon rakamları ile oynayarak, TUIK üzerinde siyasi baskı uygulayarak Enflasyon rakamlarını değiştiriyor, gerçekleri saptırıyor.

Cengiz Gülebay 28.08.2019, 12:47
Memur ve memur emeklisini oyalama

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİNİ OYALAMA


AKP Siyasi İktidarı milleti kandırıyor ve sanırım herkesi ahmak sanıyor. Yıllardan beri enflasyon rakamları ile oynayarak, TUIK üzerinde siyasi baskı uygulayarak Enflasyon rakamlarını değiştiriyor, gerçekleri saptırıyor. Yetmez gibi, TOPLU SÖZLEŞME TİYATROSU ile memur ve emeklileri oyalayıp, önceden hazırladığı senaryoya göre, yandaş sendikasına da gereken rolü tanımlayıp, dilediği gibi dümen çeviriyor.
Oyun şu; Merkez bankasının (Yalan-Yanlı-Yanlış) Enflasyon beklenti rakamları belli olmasına rağmen, beklenti rakamının altında bir zam artışı öneriyor.

Memur sendikası da rol gereği yine Enflasyon beklentisi altında kalan başka bir rakamla anlaşma yapıyor. Bunu da kazanç sayıyor. Oyun kurgusu belli 17 senedir aynı oyun, tekrar-tekrar sahneleniyor.  Ne kadar zam alırsak alalım, Enflasyonun altında kaldığı için, aslında hiç zam almamış oluyoruz.

3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisini ilgilendiren 5’inci Dönem Toplu Sözleşmesi’ndeki zam kararı bugün belli oluyor. Hükümet ile memur sendikaları 20 günlük yasal sürede anlaşamamıştı. Hükümetin son teklifi yüzde 4+4’tü. Konfederasyonların ise 8+8 ve 8+7 olmuştu. Bu sonuca göre Hakem kuruluna müracaat edildi.

Yani önceki senelerin aynısı, yani Baştan beri sonuçları belli bir oyunu sahneliyorlar. Yetkili Sendika, zam konusunda memuru yıllardır aynı oyuna getiriyor, yıllardır hak gaspına zemin hazırlıyor. Kimseyi kandırmayın. Bu şartlarda sözleşme yapmaya, insanları oyalamaya gerek yok, zam konusunda da kimseyi ahmak yerine koymaya gerek yok.

Bu Tiyatronun tüm tarafları ve memuru hak gaspına uğratanlar, memurdan özür dilemeli, haklarını derhal teslim etmelidir. Bu sahte yasa derhal değişmeli memura ILO Standartlarında gerçek Toplu Sözleşme yapma hakkı verilmelidir. Tüm Sendikalar masada söz sahibi olarak oturmalıdır.  
Memur-Sen İktidarın Payandası olarak masaya oturursa hiç bir hak elde edemez. Memur-Sen ya işini doğru-dürüst yapmalı, ya da sendikal sahadan çekip gitmelidir.
AKP Siyasi İktidarının maşası olarak masaya oturursan, memuru satmanın dışında hiçbir rolün olmaz. Memuru temsil eden sendika Eşit şartlarda masaya oturmalı ve HAK-HUKUK mücadelesi vermelidir.

Adaletiniz varsa öneriyorum, Memur ve Emeklilerinin zamlarını Enflasyon beklenti anketine göre belirleyelim, enflasyon daha yüksek çıkarsa aradaki fark ilaveten ödensin ve +3 Refah payı da ekleyelim, hepsi bu kadar. Aynı işlemi her yıl tekrarlayalım.

Ayrıca, Memur emeklilerinin maaşları, eşdeğeri fiili çalışan MEMUR MAAŞI'na eşitlenmelidir. Çalışırken 2 alan, emekli olunca neden 1 alıyor? Böyle bir düzen olur mu? Memurun yaşam kalitesini yarıya düşürerek emekliye ayırmak vicdansızlıktır. Bu haksızlık derhal giderilmeli, memur emeklilerinin maaşları, çalışan eşdeğeri memur maaşına eşitlenmelidir.


Cengiz GÜLEBAY

28.08.2019

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@