Küba vatandaşı, bağımsız, başı dik ve mutlu

ABD, Ülkemizdeki tüm atraksiyonlarını NATO aracılığıyla gerçekleştirmiş ve Ülkemizin kurumlarına sızmıştır. Marshall planı kapsamında, “siz yapmayın bizden alın” söylemine kandırıldık ve üretim kaynaklarımız köreltilmiştir.

Cengiz Gülebay 28.11.2016, 22:25
Küba vatandaşı, bağımsız, başı dik ve mutlu

KÜBA VATANDAŞI, BAĞIMSIZ, BAŞI DİK ve MUTLU.

ABD, Ülkemizdeki tüm atraksiyonlarını NATO aracılığıyla gerçekleştirmiş ve Ülkemizin kurumlarına sızmıştır. Marshall planı kapsamında, “siz yapmayın bizden alın” söylemine kandırıldık ve üretim kaynaklarımız köreltilmiştir. 1974’te Kıbrıs’ta egemenlik haklarımıza yapılan saldırılara karşı barışçıl bir harekata girişilmesi ABD yi kızdırmış ve Türkiye’ye ilk ambargosunu koymuştur. Bu harekatı takiben gözaltına alınan Türkiye’ye karşı, 12 Eylül Askeri darbesini hazırlamak için Kıbrıs barış harekatı altyapı oluşturmuştur. İçeriden satın aldıkları hainler ile birlikte hazırlanan bir plan dahilin de, kardeş kavgası ve mezhep ayrımcılığı yaratılmış, içeride Alevi-Sünni, Sağcı-Solcu, Türk-Kürt gibi suni çatışmalar yaratılmış, kardeş kavgası körüklenmiş, KAOS büyütülmüştür. Yaşanan travma 12 Eylüle alkış tutacak bir HALK yapısını hazırlamıştır. Ardından, esas darbe, ekonomi alanında yapılmıştır. 12 Eylül’le beraber Anayasa değiştirilmiş, Devletçi-Karma Ekonomi sisteminde vazgeçilerek, Serbest Pazar yani Vahşi Kapitalizm, yeni adıyla “Neo Liberal” politikalar hayata geçirilmiştir.

Bu politikalarla Ne olacaktı? Üretimden vazgeçilerek, sıcak paraya dayalı büyüme seçilmişti, yani Özelleştirmeyle her şeyimiz satılacak, Üreticiyi koruyan Gümrük duvarları kalkacak, devlet piyasadan çekilecek, serbest rekabet SÖZDE ekonomiyi büyütecekti. Ülkemiz Zenginleşecek, bizler iş-aş bulacaktık. Pembe tablo hazırdı.

Fakat ne oldu? Plan mükemmel işledi.. Kapitalizmin Tuzağına düştük. Serbest Pazar aldatmacasıyla millete ait tüm Fabrikalarımız, Madenlerimiz, Limanlarımız, Sahillerimiz, yollarımız, köprülerimiz neyimiz varsa ÖZELLEŞTİRME YALANIYLA “babalar gibi” yabancı sermayenin eline geçti. Bugün satacak bir şeyimiz de kalmadı. Buna rağmen borçlarımız bitmedi, azalmadı,1980 ‘de 19 Milyar dolar olan dış borcumuz, bugün 600 MİLYAR Dolara çıktı. Şimdi ülke olarak BORÇ Batağındayız. Üstelik yabancı sermayenin eline geçen bankalara vatandaş olarak ta bireysel borç batağına girdik.Sürekli birileri tarafından kandırılan, AKP’nin; Ekonomi Politikaları çöktü. Adalet Politikaları çöktü. Sağlık Politikaları çöktü. Eğitim Politikaları çöktü. Turizm Politikaları çöktü. Sosyal Güvenlik ve Çalışma yaşamına dair Politikaları çöktü. İçişleri perişan, Dışişleri rezalet. Savunma Politikası kalmadı. Ticaret ve Üretim neredeyse yok. İşsizlik tavan yapıyor. Kıvançta ve tasada birlik içinde olduğumuz farklı inançtan, farklı ırktan olan kardeşlerimizle ayrıştırıldık, neredeyse düşman haline getiriliyoruz. Dolar, Euro aldı başını gidiyor. İnsanımız mutsuz, güvensiz, boynu bükük, işsiz, aç, yarınına umutla bakamıyor. İşte “OHAL” deyiz. Vatanın bütünlüğü, milletin birliği tehdit altında.


OYSA KÜÇÜCÜK KÜBA'DA NE OLDU; Castro hükûmeti, ilk olarak fiyatları ve kiraları düşürdü. Ardından köklü bir toprak reformu başlattı. 40 hektarı geçen toprak bedelleri 20 yılda ödenmek üzere kamulaştırıldı ve halk çiftlikleri olarak işletilmeye başlandı. 

Okuma yazma seferberliği sonunda okuryazarlık oranı %90'ın üzerine çıktı. Yeni okullar açılarak eğitim olanakları yaygınlaştırıldı. Zenginlik kaynaklarının, ulusal gelirin ve sağlık hizmetlerinin dağılımında köklü değişiklikler gerçekleştirildi. Büyük şirketlerin tamamı kamulaştırıldı. Şimdi, Doğan çocuk, devletin sayılıyor. Her tür sağlık ve eğitim hizmetini devlet karşılıyor. Eğitim de tabii ki bilimsel, parasız ve eşit. Tıp alanında dünyada en üst sıralarda.. Çocuk lösemisini yüzde 80 oranında tedavi edebilecek kadar ileriler....Bir kadına hafifçe dokunmanın cezası bile 5 yıl. Su ücretsiz, Elektrik 0,50 kuruş. Ev kirası yok, sabundan yiyeceğe temel ihtiyaçlara para harcamak yok. Hastane masrafı, eğitim masrafı yok! Çocuklara kalem, defter almak bile yok. Küba’da bir tane sokakta yatan insan yok. İşsizlik ortadan kalkmış...Devlet herkese iş veriyor. Ve maaşlar arasında yüzde 3’ten fazla fark bulunmuyor. Küba’nın kimseye borcu yok. Başı dik, özgür ve bağımsız. En önemlisi İnsanları çok mutlu.

Mutlu KÜBA’yı yaratmak için hayatını ortaya koyan Devrimci hayata gözlerini yumdu.
Güle güle Fidel CASTRO... ADAMSIN.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@