Kötü Yönetim ve Masumların Ölümü…

10 Ekim.2015 günü öğle saatlerinde yapılacak 'Emek, Barış, Demokrasi' mitinginin toplanma yeri olan Ankara Tren Garı önünde saat 10.00 sıralarında meydana gelen patlama herkesi derinden üzdü, ağlattı, düşündürdü.

Cengiz Gülebay 11.10.2015, 22:20
Kötü Yönetim ve Masumların Ölümü…

10 Ekim.2015 günü öğle saatlerinde yapılacak 'Emek, Barış, Demokrasi' mitinginin toplanma yeri olan Ankara Tren Garı önünde saat 10.00 sıralarında meydana gelen patlama herkesi derinden üzdü, ağlattı, düşündürdü. Seçim öncesinde, örgütlerin kendisini ifade etmek için düzenlediği demokratik eylem, kana bulandı, engellendi, terörün hedefi oldu ve maalesef sorumlular seyrettiler.

Böyle bir terör eylemi nasıl olabilir? Eylemin yapılacağı günler öncesinden duyurulmuş, gerekli izinler alınmış, çalışmalar günler öncesinden başlatılmıştı.

Ülke gerçeklerini çok iyi bilen sorumlular, mitingle ilgili tedbir almak, istihbarat yapmak, geçmiş olaylardan çıkardıkları tecrübeleri kullanmak, bilimsel metotlarla çalışmak, bulguları değerlendirmek, sorunları önceden tespit ederek gerekli her türden önlemi almak, masum insanları korumak yerine, sadece seyretmişe benziyor…Yazık..Bu kadar teknolojik donanım ve imkana rağmen; Bilgisizlik, tecrübe noksanlığı, tedbirsizlik, ihmal, onlarca cana mal oldu..

Demokratik Kitle Örgütleri, Sendikalar, Emek örgütleri, Meslek Odaları bir araya gelip seçim öncesinde Demokratik taleplerini anlatmak, politikalara ilişkin görüş, eleştiri ve tepkilerini demokratik sınırlar içerisinde dile getirmek, pankart asmak, konuşmak ve  yürümek istemişlerdi.

Siyasi İktidar 13 yıldan beri iktidarda olmasına rağmen, çözüm yerine, kargaşa ve kaos yaratmıştır. İktidarın yetersizliğinde faydalananların alçakça saldırıları artık son bulmalıdır. Dili, dini, görüşü, mezhebi, rengi ne olursa olsun, hiçbir ayrım olmaksızın, biz bu cennet memleketin vatandaşları olarak insanca, kardeşçe, el ele, gönül gönüle yaşamak istiyoruz. Bir agaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardescesine…  

Bu cennet vatanı, cehenneme çeviren; Baskı, korku, yıldırma ve faşizan uygulamalar artık son bulmalı, ülke huzura kavuşmalıdır. Yaşanacak terör olayları derhal aydınlatılmalı, kim vurdu ya getirilmemelidir. Bu tür terör saldırılarının arkasında kimlerin olduğu derhal ortaya çıkarılmalı, yapanlar teşhir edilerek en ağır cezaya çarptırılmalıdır. Bu tür saldırılar ve çirkin terör eylemleri her koşulda engellenmelidir. Ülkede bu tür olayların yaşanmaması için gerekli tüm tedbirler alınmalı, İnsanımız, korku ve tedirginlik yerine güven ve huzur içinde yaşamalıdır.

Bütün bu yaşananlar; eğitimsizlikten, partizan yaklaşımlardan, eksik yöneticilikten, bilgisizlikten, siyasi yetersizlikten ve eksiklikten kaynaklanmaktadır. 30 yıldan beri terör saldırılarına hedef olan memlekette her yaşanan, yaşandığı yerde kalmakta, hamasi birkaç söylem sonrasında, takip edilmemekte ve derhal unutulmaktadır. Faili meçhul binlerce cinayet aydınlatılamamış, çok yakın da yaşanan Hatay, Suruç gibi olaylar aydınlatılamadığı gibi hiçbir ders çıkarılamamıştır. Oysa, Ankara’da yaşanan terör eylemi Suruç’un aynısı, 1 Haziran seçimleri öncesinde Diyarbakır’da HDP mitinginde yaşanan patlamanın kopyasıdır.

Bu kafayla gidersek, bu alçakça saldırıda kim vurdu ya gidecek gibi duruyor. Sahi Kim vurdu? CIA, MOSSAD, KGB mi? Rusya, Ermenistan, İran, Suriye mi? PKK mı? Yasadışı örgütler mi? Yoksa başka bir parmak izimi buldunuz?

Bu olayları arkasında kimler vardır? Bu ülkenin istihbaratı, ne iş yapmaktadır? Bu ülkede masum siviller meydanlarda katledilirken, İçişleri Bakanlığı iç güvenliği-Dış işleri Bakanlığı dış güvenliği sağlayamıyorsa, peki o zaman ne iş yapıyor?

Ülkemizde uygulanan Dış politikalar ve İç Politikalar çökmüştür. Açıkça görünen tek gerçek, bu ülke iyi yönetilememektedir. Her geçen gün daha kötüye gittiğimiz gerçeği, daha net su yüzüne çıkmaktadır. “Yurtta sulh, cihanda sulh” politikasından sonra, geldiğimiz Şu duruma bakın Komşularımızın tümüyle çok ciddi sorunlarımız, düşmanlıklarımız var. Ortadoğu’da neredeyse tek dostumuz kalmadı. Büyük devletler uzun vadeli dış politikalarında bizi yem yapıyorlar.

Gizli servislerin ajanları ülkemizde cirit atıyor, bizimkiler nerede? Bakanlık kavramını seyretmek olarak algılayanlar, bakmaktan vazgeçerek, işinin gereğini yapmalı, yapamıyorlarsa derhal istifa etmelidir.

İktidarlar, dış güdümlü Siyasetin oyuncağı olmamalı, siyaset milli olmalıdır. Önce İnsan, önce birlik, önce Türkiye anlayışı, iktidarların ana felsefesini oluşturmalıdır.   

Her ne amaçla yapılırsa yapılsın, İnsana kıymanın hiçbir gerekçesi olamaz. Terörün her türlüsünü lanetliyor ve nefretle kınıyorum. Kara Cumartesi günü hayatını kaybeden Masum vatandaşlarımıza rahmet, yaralılara acil şifa, milletimize başsağlığı diliyorum.

Cengiz GÜLEBAY / 10.10.2015

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@