İtfaiye Çalışanları Çözüm Bekliyor

İtfaiye çalışanlarını sadece İtfaiye haftasında süslü söylemlerle hatırlayanlara inat, TÜM YEREL-SEN olarak her platformda İtfaiyecilerin dertlerini gündeme taşımaya ve çözüm aramaya devam edeceğiz.

Cengiz Gülebay 23.04.2015, 22:18
İtfaiye Çalışanları Çözüm Bekliyor

İtfaiye çalışanlarını sadece İtfaiye haftasında süslü söylemlerle hatırlayanlara inat, TÜM YEREL-SEN olarak her platformda İtfaiyecilerin dertlerini gündeme taşımaya ve çözüm aramaya devam edeceğiz.

Çünkü; İtfaiye çalışanları, her gün işe giderken ailesi ile vedalaşarak ayrılmaktadır.İtfaiyeci görevi için kendi canını hiçe saymakta ve hiç tanımadığı insanların canını-malını kurtarmak için, kendi istikbalini , kendi canını ortaya koyarak  cansiperane müdahale de bulunmaktadır.

Ancak bu kadar fedakarlık yapan İtfaiye çalışanlarının, yıllardır birikmiş, önemli sorunları çözüm beklemektedir. AKP Siyasi İktidarının çözmek zorunda olduğu bu sorunlar her nedense gündeme bile getirilmemektedir.

Örneğin yangına müdahale esnasında canını kaybeden itfaiyecinin geride bıraktıklarına Yönetimler yeterince sahip çıkmamakta, itfaiyeci şehit dahi sayılmamaktadır.
İtfaiyecilerin derece kademe ilerlemesini 5. Derecenin altına taşıyamamakta ve 5. Derecede sıkışıp kalmakta bu nedenle maddi-manevi birçok olumsuzluk yaşanmaktadır.
İtfaiyecilerin yıpranma tazminatı kanunda var olmasına rağmen, çıkarılan haksız-hukuksuz bir yönetmelikle ellerinden alınmış, büyük bir vicdansızlık yapılmıştır. Birçok meslek sınıfına gerekmediği halde yıpranma tazminatı verilirken, İtfaiye çalışanı yasal hakkını alamamaktadır. Halbuki, bu tazminatı en çok hak edenler itfaiyecilerdir.
Daha da ilginç olanı İtfaiyecilik bir meslek olarak bile tanınmamıştır. 657 sayılı DMK da birçok sınıf tanımlanmışken itfaiye çalışanlarına meslek sınıfı tanımlanmamış ve itfaiyeciler Genel İdari Hizmetler sınıfının içinde sayılmışlardır.
Bütün bu ve benzeri sorunlar meslek ve sınıf sorunları olarak çözüm beklemektedir. Daha sayamadığım birçok sorunun acilen çözülmesi milletin vekiliyim diyenlerin öncelikli görevidir. Hiç tanımadığı insanları her türlü tehdit ve tehlikelerden kurtarmak için güç, cesaret, imkan ve yeteneklerini azami seviyede kullanan itfaiye çalışanlarının, hayatı bu kadar ucuz olmamalıdır.

İtfaiye çalışanlarının yıllardan beri yaşadığı sorunların çözümü zor değildir. İstenirse (!) Yönetmelik değişikliğiyle yıpranma tazminatı sorunu çözülür, bakanlar kurulu kararıyla Kademe-derece ilerlemesi düzeltilebilir.Fakat AKP İktidarı bunu başaramamıştır. İtfaiyecilerin hayata tutunmaları için herkes üstüne düşeni yapmalı, özellikle TBMM ye halkın dertlerini çözmek üzere TBMM'ye gidenler, İtfaiye çalışanlarının derdini dinlemeli ve çözüm üretmelidir. 13 yıldan beri iktidarda olanlar, herkesin bildiği sorunları çözememiş, yeni sorunlar açarak ülkeyi ve çalışanları çıkmaza sürüklemiştir. 

Bizler, Zabıtanın, İtfaiye çalışanının, Yerel yönetim çalışanı tüm kesimlerin, emeklilerin, asgari ücretlinin, işçinin, çiftçinin sorunları çözülünceye  kadar, her platformda mücadele etmeye söz veriyoruz.Yapılan haksızlıkları her imkanı kullanarak dillendireceğiz. Ülke siyasetine yön verenler, Halkın gerçek sorunlarına kulaklarını tıkamış, çözüm üretmek yerine, sorun yaratmaktadırlar. 

AKP İktidarının uygulamaları; Emekçilerin derdini çözmek üzerine kurulmamış, Osmanlı İmparatorluğunun son dönemine benzemektedir. Egemen devletlerden alınan borç paralar, İşçiye, Köylüye, çiftçiye, asgari ücrete verilmeyip,  Şaşalı Kaçak Saraylara, Milyon dolarlık makam araçlarına, makam uçaklarına harcanmaktadır. Halbuki; bizim kültürümüzde; "Komşusu açken, kendisi tok yatan bizden değildir."

Altın varaklı kadehlerle keyif yapıp, Anayasayı tanımıyorum demekle,Halkı kucaklamayıp hakaret etmekle-ezmekle, Halka değil-AKP Siyasi İktidarına taraf olmakla, Şişkin egoyla ve kibirle, Saraydan Burnunu kaldırarak  Halka bakanlar, halkın sorunlarını asla çözemezler.

Fakir-Fukara, Garip-gureba diyenlerin Maskeleri 13 yılda düşmüştür.7 Haziran seçimleri emeğiyle geçinen tüm kesimler için önemli bir fırsattır. Emek düşmanı politikalarla sömürü düzenini kuran AKP İktidarına emekçiler olarak OY VERMEYECEĞİZ.

Cengiz GÜLEBAY / 20.04.2015

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@