Güvencesiz çalışma

Sitemiz yazarı Cengiz GÜLEBAY kamugundemi.com için güvencesiz çalşmayı yazdı ve ekledi: Devlet memurlarının güvencesi bizzat devlettir.

Cengiz Gülebay 05.03.2017, 12:38
Güvencesiz çalışma

Güvencesiz Çalışma

Devlet memurlarının güvencesi bizzat devlettir. Devlet Memurları bizzat Devletin çalışanı oldukları, Kimsenin adamı olmadıkları için, Yasaların ve Bilimsel kuralların dışına çıkmadan, Devlet adına Halk için çalışır, Halk için iş yaparlar. Devlet Memuruna Kimse yanlış talimat veremez, Kimse yanlış iş yaptıramaz. Memur, Yasalara ve bilime karşı iş yapamaz, yanlışlara karşı durabilmesi için kendisine bizzat devlet tarafından önemli ve yasal güvenceler sunulur. İşte bu yüzden Devletin asli ve sürekli görevleri Devlet Memurları eliyle yürütülür.


AKP Siyasi İktidarında, çalışanlara ilişkin güvenceler hızla yok edilmiştir. AKP Siyasi İktidarıyla birlikte tüm çalışanlar birçok kazanımını yitirirken, Kamu çalışanları Taşeron İşçi ve Sözleşmeli Personel haline dönüştürülmüştür. Bu yeni uygulamanın amacı ucuz işçiliği sağlamak ve İş güvencesini ortadan kaldırarak çalışanların örgütlenmelerinin önüne geçebilmektir.

cengiz gülebay


Son günlerde tekrar-tekrar gündeme getirilen; 657 sayılı Kanundan Memurların iş güvencesini kaldırmak düşüncesi, AKP Siyasi İktidarının esas hayalidir. “Devleti Şirket gibi yönetebilmek”, Yasa tanımaz bir anlayışla personele istediğini yaptırabilmek, sendikal kazanımları bitirmek, yasal hakları yok sayabilmek ve personeli iki dudak arasına hapsederek istediğini yaptırabilmek esas beklentileridir. İşçileri Taşeronlaştırarak, Memuru Sözleşmeli Statüye alarak iş güvencesi yok edilerek, modern köleliğin önünü açmanın hesaplarını yapmaktadırlar.
 

Böylece, istikbali tek adamın iki dudağı arasına sıkışan çalışan, patron ne diyorsa onu yapmak zorunda kalacaktır. Bu durumda çalışan yasa dışı dahi olsa, tek adamın talimatını uygulamaya mecbur kalacaktır. Etik kurallar-Yasalar-Mesleki kurallar-Bilim-Teknik artık hiçbir şey önemli olmayacaktır, önemli olan tek şey patronun söyledikleri, patronun talimatları olacaktır.


AKP Siyasi İktidarının istediği budur.

Kamuda Taşeron İşçilik ve Sözleşmeli olarak çalışanların sayısının sınır tanımaz biçimde artmasının sebebi AKP Siyasi İktidarıdır.

Sözleşmeli Statüde çalışanlar, Teknik Personel olduğundan, birçok sınıfın yaşadığı sorunların yanı sıra siyasal-yasal- mesleki ve teknik sorunların arasında sahipsizliği iliklerine kadar yaşayarak, önemli bir mücadele vermektedirler.

Taşeron İşçiler, iş yasasına rağmen köle gibi çalışmakta, inanılmaz sorunların arasında sahipsiz mücadele vermektedir.

Bu yaşanan sorunlara, Siyasi iktidarın Kör-Sağır-Sığ ve Karanlık bakışı ile çözüm bulmak mümkün değildir. Bu nedenle bu sorunların çözümü için AKP Siyasi İktidarın değişmesi zorunludur. Bu Siyasi iktidardan Taşeron işçiye-sözleşmeli personele çözüm bulmasını beklemek, en hafifinden saflık olur.


 

Ancak, AKP Siyasi iktidarının yönetimden uzaklaşmasıyla, mevcut çalışanlar Kadroya alınır, Taşeron Çalışma Sistemi ve Sözleşmeli Personel Statüsü, bir daha gelmemek üzere tarihin karanlık dehlizlerine gömülür ve İş güvenceli, tam istihdam politikaları ile Devlet Personel Rejimi sağlam temeller üzerine oturur.

Dilerim; Referandumdan çıkacak HAYIR’lı bir sonucun ardından, Taşeron ve Sözleşmeli Statüde çalışmanın Kölelik sistemi olduğunu, bu sistemde Halkın yararı olmadığını bilen, Halktan, Emekten, çalışandan yana bir Siyasal İktidarı yönetime taşırız.

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@