Genel Seçimler Yerine, Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Yenilenmelidir...

7 Kasım 1982’deki Halk oylaması ile ve %91.37 Halk oyuyla seçilen ilk Cumhurbaşkanı Kenan EVREN'dir.

Cengiz Gülebay 30.10.2015, 22:21
Genel Seçimler Yerine, Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Yenilenmelidir...

Genel Seçimler Yerine, Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Yenilenmelidir...

7 Kasım 1982’deki Halk oylaması ile ve %91.37 Halk oyuyla seçilen ilk Cumhurbaşkanı Kenan EVREN'dir.

Recep Tayyip ERDOĞAN % 51,65 Halk oyuyla seçilen 2. Cumhurbaşkanıdır. Halkın % 48,35 i kendisine oy vermemiştir.

Cumhurbaşkanı; Cumhurun başı olmak, toplumu birleştirmek, farklı düşüncelerin, inançların, farklı mezheplerin, farklı kültürlerin varlığını, kendisi düşünmeyenlerin varlığını kabul etmek ve herkesin cumhurbaşkanı olmak yerine kendisini seçen % 51,65 in Cumhurbaşkanı olduğunu düşünmektedir. Bu ülkede kendisine oy vermeyen, tasvip etmeyen, başka siyasi partilere, fikirlere, görüşlere, inançlara sahip, kendisini beğenmeyen, istemeyen % 48,35 halk kitlesi vardır.

Gördüğü rüyadan uyanmalı, gerçekleri anlamalıdır. Kendisine güveniyorsa, genel seçimleri yenilemek yerine, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini yenilemesini öneririm. Bence; Sayın Cumhurbaşkanı, 2001 yılındaki gömleğini yırtmış, 2010 ve sonrasında yeni bir gömlek giymiştir. Bu yeni gömleği Türk halkı tasvip etmemiş, hatta önemli bir bölümü reddetmiştir. Seçim sonuçları incelenirse, Halkın desteği her geçen gün azalmakta ve daha fazla güven kaybına uğramaktadır.

Bizim halkımız fakirlik edebiyatını sever, Yırtık ayakkabılı, sökük ceketli, mağdur edebiyatı yapanlara sarılır ve onları mağduriyetine destek olur, onları baş tacı yapar. Bekler ki Başına getirdikleri, kendi geleceklerini sağlama almak yerine, Halkına sarılsın.

Halbuki bugün karşımıza yırtık ayakkabı ve yırtık gömlekle çıkan sayın Cumhurbaşkanı; bugün sadece ben demekte, milletin iradesi yerine hükümdarlık istemektedir. 

Ülkenin tarafsızlığını temsil etmesi gerekirken, evrensel hukuk yerine, kendi hukukunu yaratma çabasındadır. 2001 yılında Milletvekili lojmanlarını, israf ve haram olarak gören gömleğini çıkartmış, Ülkemizdeki; YILDIZ, ÇIRAĞAN, TOPKAPI, DOLMABAHÇE, PEMBE KÖŞK, ÇANKAYA gibi sayısız Sarayların dışında (Ki Başbakan olsaydı Başbakanlık Sarayı- Cumhurbaşkanı olunca Cumhurbaşkanı Sarayı) yeni bir Saray yaptırmasının gerçek israf olduğunu anlamamakta direnmektedir. Sarayda şatafat ve debdebe istemekte, kendisini eleştirenlerin, deyim yerinde ise kellesini vurmaktadır. Bu halde, birlikte yürüdüğü arkadaşlarını, içinden geldiği parti kurmaylarını yok saymakta, hatta seçilecek milletvekillerini icazet vererek belirlemektedir.

Anayasamıza göre tarafsız olması gereken, tüm kesimleri temsil etmesi gereken Cumhurbaşkanı; tarafsızlık sıfatından çok uzaktadır. 7 Haziranda ve 1 Kasım öncesinde açıktan taraf olmuştur. Tüm konuşmalarında, CHP, MHP ve HDP ye saldırmakta, aslında açıktan AKP ve Davutoğlu' na oy istemektedir. Bir kesimi, zümreyi, üstün tutmakta, bir kısım sendikalarla organik ilişki kurmakta, bir kısım gazete ve medyayla sarmaş dolaş olmakta, bazı STK lara açık destek vermekte, ancak diğerlerine ağır sözler ile saldırmaktadır.

Bu ülkede icradan sorumlu bir başbakan varken, icracı bir yönetici gibi davranmaktadır. Devletin Kurumları arasında koordinasyondan sorumlu olmasına rağmen, Halk adına Devleti temsil etmek-Anayasal gözetmenlik yapmak yerine devletin kurumlarını yönetmektedir. Burada, Anayasal bir yanlışlık yapılmaktadır. Bu durumda Başbakan fiilen yok sayılmaktadır.

Halbuki, Anayasamız değişmemiş ve halen yürürlüktedir. Anayasayı yanlış bulmak, Anayasaya aykırı davranma hakkını kimseye veremez. Ancak sayın Cumhurbaşkanı, fiilen başkanlık sistemi yürüttüğünü söyleyerek Anayasaya aykırı davranmaktadır.

Muhalefet partileri hakkında rencide edici sözler söylemekte ve sadece tek bir partiye işaret etmektedir.

Fakat sayın Cumhurbaşkanı unutmamalıdır ki; Egemenlik Kayıtsız şartsız milletindir. Millet, 7 haziran'da sandığa yansıyan iradesini yok sayanlara, 1 Kasım'da iradesini daha net gösterecektir.

Sayın Cumhurbaşkanı bu tarzını sürdürmekte kararlıysa ve seçim yenileme konusunda gerçekten, kendisine güveniyorsa; Genel seçimler yerine, Cumhurbaşkanlığını seçimlerini yenilemesini öneriyorum.

Böylece bugüne kadar yaptığı tutum ve davranışların halk tarafından tasvip edilip edilmediği de oylanmış olur.

Tekrar seçilirse ne ala, o zaman Halkın Cumhurbaşkanı olmak yerine AKP ye oy verenlerin Cumhurbaşkanı gibi davranabilir, muhalefete yüklenebilir ve hatta AKP ye oy isteyebilir. Başbakanı yok sayabilir, hatta istiyorsa Saraya ek üniteler yapıp, her çocuğuna ayrı uçak dahi alabilir.

Cengiz GÜLEBAY / 30.10.2015

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@