Gençliğe Sahip Çıkacağız

Ülkemizin önemli sorunlarından bir tanesi de Üniversite Gençliğinin, barınması, yaşamını idame ettirebilmesidir. Bu mesele yıllardan beri çözülememiş, memleketin ve gençliğin önemli dertlerinden birisidir.

Cengiz Gülebay 21.09.2017, 23:15
Gençliğe Sahip Çıkacağız

Ülkemizin önemli sorunlarından bir tanesi de Üniversite Gençliğinin, barınması, yaşamını idame ettirebilmesidir. Bu mesele yıllardan beri çözülememiş, memleketin ve gençliğin önemli dertlerinden birisidir.

Bugün Ülkemizde 2016-2017 döneminde 183 Üniversitede; 7 milyon 199 bin öğrenci eğitim görmektedir. Eğitim gören üniversiteli gençlerimizin en önemli sorunu barınma ve yaşamını kendi başına idame ettirebilme, uygun fiziki koşul ve imkanlarla ders çalışabilmektir. Bu ihtiyaçlarını kimseye muhtaç olmadan, kimseye mahkum kalmadan, Devletin sorumluluğunda gidermek her gencin hakkıdır ve bu en doğru olanıdır. Ailesine dahi yük olmadan, barınma, ısınma, yemek, ulaşım, ders araç-gereç ve erişim sorunları olmadan; daha rahat koşullarda eğitim almak her gencin hakkıdır.

Son dönemde yaşanan olaylar ve 15 temmuz süreci hepimize önemli dersler vermiştir. Devletin sahip çıkamadığı ve adeta ortada bıraktığı çocuklarımız, kötü niyetli hainlerin, cemaatlerin, terör örgütlerinin eline teslim edilince, neler yapabildiklerine şahit olduk. Bütün bu çirkin senaryolar yazılırken ve hayata geçirilirken, gözümüzün önünde yaşanırken adeta seyrettik. Biz vatandaşlarla birlikte, Siyasal İktidarlar, yetkililer, sorumlular ve tüm kurumlar da seyretti, hatta destek verdi, hatta ne istedilerse verdi.

Bu akılsızca seyretmenin sonunda; yaşadık gördük ki sınavlarda memleketin en yüksek puanlarını alan, en iyi okullarına yerleşen,  taşradan gelmiş, imkanları olmayan, çaresiz durumdaki gençlerimiz, cemaat yurtlarına mahkum bırakıldılar. Orada dayatılan yaşam koşullarına mecbur edildiler. Zihinlerini zehirlediler, zehirli zihinlerle devlet kurumlarını ve üst kademe yönetim kadrolarını işgal ettiler ve düştükleri tuzaktan bir türlü çıkamadılar. Sahip çıkamadığımız gençliğimizi, hainlere, kötü ellere, cemaatlere ve terör örgütlerine teslim ettik.

Buradan önemli bir ders çıkarmamız gerekir. Çıkaracağımız en önemli ders; öğrencilerimize sahip çıkmak zorunda olduğumuzdur. Onları cemaatlere, hainlere yem etmemenin yolu, gençlerin ihtiyaçlarını tespit edip, bu ihtiyaçların Ülkeyi yönetenler tarafından giderilmesidir.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak iktidara geldiğimizde bu sorunları kökünden halledeceğiz. Yüksek okul ve üniversite öğrencilerine, huzurlu, çağdaş yurt ve barınma olanakları sunacağız.

Tüm yüksek öğrenim öğrencilerine, sağlıklı, güvenli, kütüphane ve internet altyapısına sahip, cemaat baskısı altında olmayan, barınma ve yurt olanakları sağlayacağız.

Tüm üniversite öğrencilerine yaşam destek kredisi: Talep eden tüm üniversite öğrencilerine düşük faizli, kamu destekli ‘’Yüksek Eğitim Yaşam Destek Kredisi’’ vereceğiz.

İmkânı olmayan tüm gençlere karşılıksız eğitim bursu: Maddi olanağı olmayan tüm ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine yeterli düzeyde Karşılıksız Eğitim Bursu sağlayacağız.

Gençlerimizin iyi eğitimli, özgüvenli, hoşgörülü, kültürlü, sorumluluk duygusu yüksek, laik ve demokratik Cumhuriyetimizin birikimlerini, Atatürk ilke ve devrimlerinin özünü, insanlığın yüksek ahlaki değerlerini içtenlikle özümseyen, tarih bilincine sahip özgür bireyler olarak yetişmesi en önemli görevimizdir.

Hedefimiz, gençlerimizin üretken, kendisine, ailesine ve ülkesine karşı sorumluluklarının bilincinde; sağlıklı, bilgili, eğitimli, çağdaş bireyler olarak yetiştirilmesini sağlayacak ortamı kurmaktır.

Yaratıcı, özgün, özgür ve insan haklarına saygılı, laik, demokratik değer ve davranışlara sahip bir gençlik:

Gençliğin yaratıcı, özgün ve özgür düşünebilen, kültürlü, insana, emeğe ve düşünceye saygılı sağlıklı bireyler olarak geliştirilmeleri için her türlü önlem alınacak; kendilerini ve yaratıcılıklarını geliştirerek, insan haklarına saygılı, laik, demokratik değer ve davranışlara sahip, ülke ve dünya barışına katkı sağlayan, çevre ve toplumsal alanlarda etkin ve duyarlı bir gençlik için her türlü çaba sarf edilecek, gerekli destek sağlayacağız.

Kimsesiz gençlere yaşam desteği: Çocuk Esirgeme Kurumu’nda barınan ve kimsesiz olan gençlerimiz, eğitimlerini tamamlayıncaya veya kendilerine istihdam olanağı sağlanıncaya kadar devletin güvencesi altında olacaktır.

Cengiz GÜLEBAY - 21.09.2017

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@