Elektrik Tarifeleri Düşürülmelidir

TETAŞ  kayıp ve kaçak enerji için dağıtım şirketlerine yapacağı satışlarda fiyat indirimi getirmiştir.

Cengiz Gülebay 21.07.2017, 14:55
Elektrik Tarifeleri Düşürülmelidir

TETAŞ  kayıp ve kaçak enerji için dağıtım şirketlerine yapacağı satışlarda fiyat indirimi getirmiştir. Ancak bu indirimler hiçbir şekilde vatandaşa yansıtılmadığı gibi ek yükler getirilerek vatandaşın elektrik faturası şişirilmektedir.

Bununla birlikte, elektrik faturalarından kesilen TRT payı sanayiciler için kaldırılırken, gariban vatandaş bu zalim bedeli ödemeye devam edecek.

Vatandaşın elektrik faturalarında yeteri kadar ek yük varken, bir de TRT payı vatandaşın cebinden karşılanmaya devam edecek.

Vatandaşın Elektrik faturasına %51 Tüketim bedeli, %14,1 Kayıp Kaçak Bedeli, %10,3 Dağıtım Bedeli, %2,4 İletim Bedeli yüklenmişken,

Bu faturaya birde vergiler eklenince %1,8 EPDK, %1 Enerji Fonu, %2 TRT Payı, %5 ETV ,%18 KDV eklendiğinde, ADALETSİZ bir sonuç ortaya çıkmaktadır.

Tüketici hukuku ile hakları koruma altında olan elektrik abonelerinin, almadıkları bir hizmetin bedelini, sorumluluğun şahsiliği ilkesine aykırı bir yaklaşımla ödemek zorunda bırakılmaları özel şirketlerin karlarının topluma ödetilmesi anlamına geliyor.

Elektrik, Su, Yol, Eğitim, Isınma, Barınma gibi ihtiyaçlar temel ihtiyaçlar olup, vazgeçilmesi veya ikame edilmesi çok kolay değildir. Bu nedenle, Devletin, Temel-klasik bir kamu hizmeti olan elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımı işini vatandaş lehine denetlemesi piyasaya müdahale etmesi, özel şirketler yerine vatandaşın cebini gözetmesi gerekir. Ancak AKP iktidarının “vatandaşa ceza-şirketlere sefa” şeklindeki Klasik duruşu burada da net olarak görülmektedir.

Ayın sonunu zor getiren vatandaşlarımıza bir de Kayıp Kaçak Bedeli, Dağıtım bedeli, İletim Bedeli gibi ekstra paralar yüklenerek vatandaşın hayatını çalmaya kimsenin hakkı olmadığı gibi, getirilen ek yükler vatandaşın yaşamında büyük kayıplara neden olmaktadır. Alım gücü düşen vatandaşlarımız, gelirlerinin önemli bir kısmını faturalara ayırmak zorunda kalıyorlar. Enflasyon yüzünden artan gıda fiyatlarıyla pazardan, marketten eli boş dönen vatandaşın cebi ek bedellerle daha da boşaltılıyor.

Elektrik tarifeleri derhal düşürülmeli, vatandaşı yok sayan, vatandaşın üç kuruşunu haksız uygulamalarla almaya çalışan, zalim uygulamalardan derhal vazgeçilmelidir.

Cengiz GÜLEBAY-20.07.2017

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@