Cengiz Gülebay Yazdı: Havanda Su Dövmek...

Kamu Gündemi Yazarı Cengiz Gülebay yeni bir yazı kaleme aldı. Gülebay 'Havanda su dövmek' başlıklı yazısında 'er yada geç sokağa çıkma yasağı ilan edeceksiniz, bu kararı geciktirerek milleti perişen ediyorsunuz' ifadelerini kullandı.

Cengiz Gülebay 28.03.2020, 18:39
Cengiz Gülebay Yazdı: Havanda Su Dövmek...

Kamu Gündemi Yazarı Cengiz Gülebay yeni bir yazı kaleme aldı. Gülebay 'Havanda su dövmek' başlıklı yazısında 'er yada geç sokağa çıkma yasağı ilan edeceksiniz, bu kararı geciktirerek milleti perişen ediyorsunuz' ifadelerini kullandı.

Cengiz Gülebay'ın yazısı şöyle;

Corona’dan korunmak için; Devletin en üst organlarından başlayarak, hep bir ağızdan evde kal, iş yerini açma, sokağa çıkma, işini yapma tarzında açıklamalar yapıyoruz.

Yapıyoruz , yapmasına da, bu insanlar ne yer-ne içer? Gidecek evleri var mı? İş yerleri kapanırsa alacak-verecek-borç-fatura-senet işleri nasıl olacak?  diyen yok.

AKP Siyasal İktidarına gelirsek; Aklına estiği anda karar almak rutin hale geldi.

Hiçbir uygulamanın altını-üstünü hesap etmeden, kolayca kararlar alıyor ve uygulamaya koyuyorlar. Zaten akılları da o kadarına yetiyor...

Corona virüs için her gün yeni bir açıklama yapmak, evden çıkma demek, yaşlılara sokağa çıkma yasağı koymak, iş yerlerini kapatma kararı almak, şehirler arası yolculuk yasağı getirmek ve farklı farklı günlerde aklına esip uyguladığı daha bir sürü tedbiri açıklamak, en kolay yaptıkları iş.

Dikkat ederseniz, hepsi günü birlik, hesapsız, palyatif, çözüm odaklı olmayan uygulamalar, aklına gelen aklına geleni söylüyor ve ertesi gün yeni bir yasaklama yapılıyor.

Sağlık bakanı ilk günlerde dikkatimizi çekti, samimi konuşmalarına açıkçası inandık, bilime değer verecek, aklı başında kararlar alacak sandık. Ancak her geçen gün de,  tv kanallarında slogan atmak ve sayıları açıklamaktan başka hiçbir başarı öyküsü yaratamadı.

Bakın, 15 gündür evdeyiz, hastaların-ölümlerin- sayıların artmasından başka ortada görünen hiçbir eylem yok. Bulaşımı engelleyemediniz, Ölümleri durduramadınız, test başarısı yok, aşı başarısı yok, yatak sayısı düzenlemesi yok, ilaç başarısı yok.

Görünen o ki, sayın bakan, günde bir kez toplama-çıkartma işlemleriyle meşgul durumda. Üstelik, sayısal artış olarak da, İtalya ve İspanya'dan daha kötü gidiyoruz. Şimdi çıkmışsınız,  deneme amaçlı, sonuç sağlamayacağı şimdiden belli, günübirlik, palyatif kararlar alıyor, havanda su dövüyor, Milleti oyalıyorsunuz.

Artık yeter kardeşim, er geç, tüm coğrafya da sokağa çıkma yasağı koyacaksınız, niye bu kararı geciktirirken, milleti de perişan ediyorsunuz?

Açıkçası, yönetemiyorsunuz...

11 Mart günü ilk korona vakasında, yurtiçi-yurtdışı tüm uçuşlar durdurulsa, her tür vasıta ile şehirlerarası yolculuk yasaklansa ve sokağa çıkma yasağı uygulansa idi, bugün salgına tamamen hakim olacaktık.

En baştan 15 gün sokağa çıkma yasağı getirseydiniz, bugün her şey normale dönerdi.

AKP İktidarı, Ülkeyi yönetemediği gibi, bu krizi de yönetemedi.

Kötü sayılar hızla artıyor ,bir süre sonra iş çığırından çıkmadan gerekeni şimdiden yapın.

Salgın, henüz kontrolden çıkmamışken, ciddi tedbirler alın. En son yapacağınız belli olan kararları, gecikmeden alın. Ve bu katı tedbirleri uygularken; özellikle, işsizlerin, fakirlerin, evsizlerin, çalışanların, köylünün, çiftçinin, esnafın, memurun, işçinin velhasıl emeğiyle kıt kanaat geçinenlerin üstüne yük bindirmeden uygulayın. Bu kesimleri gözetin...

İşyerlerini kapattım demek kolay, Çalışanlara, işverene kayıplarınızı telafi edeceğim demek zor.

İşinizi terkedin demek kolay, yaşamsal faturaları ödemek zor.

Evden çıkmayın demek kolay, evi olmayana sahip çıkmak zor.

Saraydan manzara seyretmek kolay, halkın yanında olmak zor.

Devlet yöneticileri tam da bu zor günler de lazım, Sosyal devlet tam da bu zor günlerde lazım...

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@