AKP, Elini Cebimizden Çıkart

Cengiz Gülebay yazdı...

Cengiz Gülebay 18.11.2017, 13:34
AKP, Elini Cebimizden Çıkart

AKP Siyasi İktidarının Asgari ücretle çalışanların cebinden geri aldığı paranın hesabı aşağıdadır.
Sene 2016 ocak ,
asgari ücret 1300 TL,

dolar ise 2,94 yani asgari ücretin karşılığı 442 Dolar ediyor…
Bugün sene 2017
Maaş 1404 TL,
Dolar 3,87, yani asgari ücretin karşılığı 362 Dolar…

Farkında mısınız? 442-362 = 80 Dolar .. Yani, cebimizden kişi başı Ayda 80 Dolar alınmıştır… Yani cebimizden kişi başı Ayda 310 TL …  Cebimizden kişi başı Yılda 3.720 TL…

Bu hesap bize şunu anlatıyor ki, Siyasi İktidar insanca yaşamamız için hiçbir şey yapmıyor. Verir gibi yapıyor, bizi bir süre uyutup neyimiz varsa elimizden alıyor. Oy avcısı, uyanık.  TUİK’e göre 6,5 Milyon asgari ücretle çalışan var. Bu durumda, Asgari Ücretten kesilerek Maliye Hazinesine aktarılan para miktarı Ayda 6,5 Milyon*310 TL oluyor. Yani ayda 2.015.000.000,00 TL, Yılda ise 24.180.000.000,00 TL ediyor. Bu rakam AKP İktidarının Asgari Ücretli çalışanın cebinden aldığı paranın hesabıdır. Asgari ücretlinin boğazından kesilen lokmaların toplamı. Yalansa yalan deyin.

Asgari ücret veya minimum ücret, işçilere bir çalışma ayı/günü karşılığı olarak ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, eğitim, ulaşım, kültür vb. gereksinimlerini günün fiyatları üzerinden en az düzeyde karşılamaya yetecek ücret olarak tanımlanıyor. Ancak ülkemizde belirlenen Asgari ücret olan 1404 TL ile bu sayılanların hangisini karşılayabiliyoruz?  Asgari ücret; Bırakın sayılanları karşılamayı, bir ailenin mutfak masrafına dahi yetmemektedir.

Milyonlarca çalışan asgari ücret veya altında maaş aldığı için Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ nun alacağı kararlar çok önemli. Ancak bu komisyonun Tiyatro yaptığı bilinmektedir. Bugüne kadar ortak aldıkları tek bir karar dahi olmamıştır. İşçi temsilcileri ne derse desin, Siyasi İktidar bildiğini okumuştur. İşin garibi bu oyun her sene aynı şekilde oynanıyor ve sonuçları Siyasi İktidar belirliyor olsa da, İşçi temsilcisi olduğunu iddia edenlerin hiç bir direniş ortaya koymamalarıdır, esas garip olan kısım burasıdır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@