Canlı yayında açıklandı: Asgari ücrete yüzde 40'a yakın zam yapılacak!

Ekim ayı enflasyon oranının açıklanmasıyla birlikte asgari ücretlere yapılacak zam tahminleri de daha tutarlı olmaya başladı. Son olarak Sabah Gazetesi Ekonomi Yazarı Dilek Güngör yeni tahminini katıldığı bir canlı yayınla açıkladı.

Gündem 03.11.2021 - 17:15 03.11.2021 - 17:15 Mustafa Çokyaşar

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla milyonlarca çalışanın gözü 2022 için aralık ayında yapılacak asgari ücret tespit sürecine çevrildi. Asgari ücretin belirlenmesinde son iki ayın enflasyon oranı belirleyici olacak. Hükemete yakınlığıyla bilinen A Haber ekranlarında açıklamalarda bulunan Sabah Gazetesi Ekonomi Yazarı Dilek Güngör milyonların merakla beklediği asgari ücrete ilişkin tahminini açıkladı. Güngör yaptığı açıklamada hükümetin yoğun bir tempo içinde asgari ücret konusunda çalıştığını söyledi ve asgari ücret zam oranını yüzde 35-40 arasında beklendiğini ifade etti. 

Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) temsil ediyor.

TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in başkanlığında, Ankara'da yapılacak ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanıyor. Komisyon, son toplantısını yine Ankara'daki bakanlık binasında yapıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Sendikalar zam taleplerini bakanlığa iletmeye başladı. HAK-İŞ’in enflasyonun üzerinde bir zam talep edeceklerini söyledi. Türk-İŞ Genel Başkanı da “Bu sene, 45 seneye bedel” ifadelerini kullanarak yüksek oranda bir zam beklediklerini belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret zammı ile ilgili geçtiğimiz günlerde bilgi verdi. Bakan Bilgin, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yakın zamanda toplanacağını belirterek, çalışanların hayatlarını düzenleyecek bir netice elde edilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirtmişti. Bu açıklamanın ardından yeni asgari ücretin ne kadar olacağı merak edildi. Hesaplamalar yapılmaya başlanırken, sendikalar da taleplerini tek tek ilietmeye devam ediyor.

Kasım 2020’de yıllık enflasyon yüzde 14,03 seviyesindeyken, komisyon, yeni asgari ücreti yüzde 21,56 artırmıştı. Bu nedenle bu yıl da enflasyona en az 5-6 puanlık refah payı beklentisi yüksek. Komisyonun Aralık ayında yapacağı toplantılar dizisiyle, yılın son günlerinde yeni ücreti açıklayacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@