Çamaşır makinesi neden sıkma yapmaz, neden sulu çıkarır?

Kimi zaman çamaşır makinesi kullandıktan hemen sonra çamaşırlarımızın yıkama sonucunda sıkmamış olduğunu ve sulu çıkardığına şahit oluruz. Bunun nedeni ise oldukça merak edilir. Peki çamaşır makinesi neden sıkmaz?

Çamaşır makinesi neden sıkma yapmaz, neden sulu çıkarır?

Günlük olarak evimizde belki de en çok kullandığımız beyazeşya olan çamaşır makinesi zaman zaman bazı sıkıntılar yaşatabilmektedir. Her teknolojik alet ya da beyazeşyada olduğu gibi çamaşır makinesinde de zaman içinde bazı hatalar çıkabilir. Bu hatalar uzun kullanımların ardından yıpranmalar ya da bazı parçalardaki hasarlar nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Ortaya çıkan bu hasar ve sorunların ise hangi boyutta olabildiği ve nasıl sonuçlar doğurabileceği ise merak konusu olur. Özellikle günlük olarak kullanımda koku yapma, sulu çıkarma gibi hataların nasıl düzelebileceği ya da bu sorunların neden meydana geleceği merak konusu olur. Peki çamaşır makinesi neden sıkmaz?

ÇAMAŞIR MAKİNESİ NEDEN SIKMAZ?

Çamaşır makinesinin sıkma yapmamasının belli başlı sebepleri bulunabilmektedir. Bu sebepler birbirinden farklı olabildiği için çözüme ulaşmak için testip etmek de son derece önemlidir. Olsukça hassas yapıda olabilen çamaşır makinesinin sıkmamasının belli başlı sebepleri şu şekilde verilebilir;

  • Makinenin gider hortumu kırılmış ya da çatlamış olabilir,
  • Pompa kapağı olarak bilinen bölümde herhangi bir tıkanıklık meydana gelmiş olabilir ya da arka bölümünde bulunan gider kısmında bir tıkanma meydana gelmiş olabilir
  • Pompa moturunda bir arıza meydana gelmiş olabilir
  • Motor bölümünde ya da elektronik kart bozulmuş, arızalanmış olabilir.
  • Makinenin suyunu boşaltmasına yarayan gider hortumu yüksek kalmış olabilir
  • Ana motorda sıkma devrinde sorun meydana gelmiş olabilir.

Bu sorunlardan herhangi biri oldukça yüksek bir olasılık ile makinenin sıkma durumunu engellemektedir. Bu da kıyafetlerin sulu bir şekilde çıkmasına neden olmaktadır.

Ortaya çıkan sorun oldukça yüksek bir ihtimalle kişilerin kendilerinin düzeltebileceği bir sorun değildir. Bu nedenle de bir tamircinin yardımı ile birlikte sorunun en kısa sürede tespit edilmesi ve yapılması önemlidir.