Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yüksek maaşla 125 kamu personeli alıyor!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yüksek maaşla çalıştırılmak üzere 125 uzman yardımcısı alımı yapacak. Adaylarda aranan şartlar ve başvuru tarihleri netleşti.

İlan 08.10.2021 - 08:50 08.10.2021 - 08:51

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 125 uzman yardımcısı alımı için ilana çıktı. 8 Kasım 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan ilanla; Bakanlığa alınacak uzman yardımcılarında aranan şartlar tek tek açıklandı.

Buna göre; Çalışma Bakanlığı'na alınacak 125 uzman yardımcısından 15'i Hukuk Fakültesi mezunları arasından olacak. Adaylarda aynı zamanda KPSSP4 puanı aranacak.

Atama yapılacak 35 kişilik 2. grup ise üniversitelerin İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler programlarından mezun olanlar arasından seçilecek. Bu gruptaki adaylardan ise KPSSP18, KPSSP23, KPSSP28, KPSSP48 puanlarına sahip olmaları istenecek. 

En fazla alımın yapılacağı grup ise üniversitelerin Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri programlarından mezun olanlar. KPSSP39 puanı üzerinden ilgili bölümlerden mezun olmuş toplam 50 uzman yardımcısı alınacak.

İnşaat Mühendisliği mezunu ise 5 uzman yardımcısı alımı yapılacak. Adayların KPSSP3 puanlarına bakılacak.

5. grup ise İstatistik prgramı mezunu olanlar. 5 kişinin alınacağı bu grupta ise KPSSP12 puanı aranacak. 

Üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi / Siyasal Bilgiler Fakültesi / Hukuk Fakültelerinden mezun olanlar ve İngilizcesi en az B (80) düzeyinde olanlar arasından da 4 kişi alınacak. Bu alımda da yine KPSS puanına bakılacak.

Üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi / Siyasal Bilgiler Fakültesi / Hukuk Fakültelerinden veya Almanca, Almanca Mütercim ve Tercümanlık, Almanca Öğretmenliği, Çeviribilim (Almanca) Mütercim-Tercümanlık (Almanca), Alman Dili Öğretmenliği, Alman Dili ve Edebiyatı, Alman Dili ve Kültürü, Filoloji-Alman Dili ve Edebiyatı programlarından mezun olanlar arasından da 4 kişi alınacak. KPSSP3 puanları gözetilerek yapılacak alımlarda adayların Almanca seviyelerinin en az 70 olması gerekecek.

Üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi / Siyasal Bilgiler Fakültesi / Hukuk Fakültelerinden veya Fransız Dili Öğretmenliği, Fransız Dili ve Edebiyatı, Fransız Edebiyatı, Fransızca, Fransızca Mütercim ve Tercümanlık, Fransızca Öğretmenliği, Mütercim- Tercümanlık (Fransızca) programlarından mezun olup Fransızcaları en az 70 seviyesinde olanlar için de 3 kişilik kadro açıldı. Burada da yine adayların KPSS puanları esas alınacak.

Ayrıca üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi / Siyasal Bilgiler Fakültesi / Hukuk Fakültelerinden veya İlahiyat, Arap Dili ve Edebiyatı, Arapça Mütercim ve Tercümanlık, Arapça Öğretmenliği, Mütercim- Tercümanlık (Arapça) programlarından ya da eğitim dili Arapça olan programlarından mezun olan ve Arapça seviyeleri en az 70 düzeyinde olanlar arasından da 2 personel alımı yapılacak. Bu grup içerisinde de yine adayların KPSS puanları göz önünde bulundurulacak.

Son 2 kişi ise üiversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi / Siyasal Bilgiler Fakültesi / Hukuk Fakültelerinden veya Rus Dili ve Edebiyatı, Rusça Mütercim Tercümanlık ya da Mütercim-Tercümanlık (Rusça), Rus Dili ve Edebiyatı, Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Rusça Mütercim Tercümanlık programlarından mezun olanlar arasından seçilecek. Adayların Rusça seviyelerinin en az 70 olması gerekirken, ayrıca adaylardan KPSSP3 puanı da istenecek.

Ayrıca 35 yaşını söz konusu kadrolara başvuru yapapayacak.

Başvurular ne zaman ve nasıl alınacak?

Başvuruları 12 Ekim (10:00) - 7 Kasım 2021 (23:59) tarihleri arasında e-evlet üzerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı - Kariyer Kapısı Kamu İşe Alım ve Kariyer Kapısı (https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr) üzerinden giriş yaparak, e-Devlet üzerinde belirtilen takvimde aktif hale gelecek olan iş başvuru ekranını kullanarak yapılacak.

Adayların şahsen veya posta yoluyla yaptıkları başvurular geçersiz sayılacak. 

Başvurular için gerekli koşullar, istenilen belgeler, sınav süreci ile ilgili diğer bilgiler Bakanlık internet adresinde ve Kariyer Kapısı Platformunda ilk başvuru tarihi itibarıyla paylaşılacak.