Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin'den mülakat sistemine ilişkin dikkat çeken açıklama!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kamuya personel alımında mülakat sisteminin önemine dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Kamu Haberleri 08.11.2021 - 14:37 08.11.2021 - 14:39 Ali Parim

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kamuya personeş alımında uygulanan mülakat sistemine ilişkin dikkat çeken bir değerlendirme yaptı. TBMM'deki Plan ve Bütçe Komisyonu'nda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Bakan Bilgin, özellikle öğretmenlerin de mülakat sisteminin içerisinde olmasını çok anlamlı bulduğunu söyleyerek, böylece ders anlatacak öğretmenlerin üslubuna, hitabına bakıldığını aktadı.

"Öğretmenlik mesleğine girenler için eskiden mülakatı vardı, şimdi var mı onu bilmiyorum doğrusu" diyen Bilgin, ardından "Özellikle öğretmenlerin de bir mülakat sisteminin içeriğinde olmasını çok anlamlı bulurum. Çünkü adam ders anlatacak, üslubu nasıldır, hitabı nasıldır?" ifadelerini kullandı.

Mülakatın objektif şartlar içerisinde düzenlenmesi gerektiğine de vurgu yapan Bakan Bilgin, kamera sistemine ve soruların komisyonun keyfine göre oluşturulamayacağına dikkat çekti. 

Bilgin, "Biz asistan sınavları yaptığımız zaman kamera sistemi vardı. Sorduğumuz sorular kendi keyfimize göre değerlendirilmiş sorular değildi. Anahtar sistemimizi önceden hazırlar verirdik. Bunların böyle denetim altına alınmasının mümkün olduğunu düşünüyorum." ifadelerine yer verdi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@