Zileli kadınlar ekmeğini taştan çıkarıyor

TOKAT'ın Zile ilçesinde açılan atölyede, kadınlar ilçeye özgü jasper, agat ve kalsedon gibi doğal taşlardan hediyelik eşya üretip, maddi gelir sağlıyor ..

Haberler 14.08.2015, 11:14
Zileli kadınlar ekmeğini taştan çıkarıyor
TOKAT'ın Zile ilçesinde açılan atölyede, kadınlar ilçeye özgü jasper, agat ve kalsedon gibi doğal taşlardan hediyelik eşya üretip, maddi gelir sağlıyor .
Zile'de İl Özel İdaresi'nin destekleriyle kadınlara yönelik Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından süs taşı işleme atölyesi açıldı. Halk Eğitim Merkezi içerisinde açılan atölyeye, ilçede yaşayan 15 kadın başvurdu. Kadınlar burada ilçede çıkarılan jasper, agat ve kalsedon gibi doğal taşları işleyerek isimlik, tespih ve çeşitli takı ürünü üretiyor. Üretilen bu ürünler ilçede satışa sunuluyor. Ayrıca kadınlar ürettikleri ürününün satışından pay alıyor. Zile Halk Eğitim Merkezi Müdürü İbrahim Üçköylüoğlu, burada işlenen taşların ilçeden çıkarıldığını söyleyerek, "Bunlar Zile'ye özgü çok değerli taşlar, başka bölgelerde çıkmıyor. Biz bu taşları atölyemizde işleyerek hediyelik eşya haline getiriyoruz. Taşları işleyip kolyeleri, yüzükleri içine yerleştiriyoruz. Daha sonra bunları pazarlıyoruz. Ayrıca bu taşlardan tespih de üretebiliyoruz. Zile'miz taş yönünden çok zengin, 6 çeşit değerli taş çıkıyor" dedi.
Atölyede çalışan kadınlar da, yaptıkları işten dolayı mutlu olduklarını ve evlerine ek gelir sağladıklarını söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@