Unilever San Ve Reklam Özdenetim Kurulu Hakkında Yürütülen Soruşturma Sonuçlandı

Unilever San. ve Tic. Türk A.Ş. ve Reklam Özdenetim Kurulunun birlikte veya tek başına rakip faaliyetlerini zorlaştırdıkları iddiasına yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

Haberler 03.11.2015, 11:40
Unilever San Ve Reklam Özdenetim Kurulu Hakkında Yürütülen Soruşturma Sonuçlandı

ANKARA(ANKA) -Unilever San. ve Tic. Türk A.Ş. ve Reklam Özdenetim Kurulunun birlikte veya tek başına rakip faaliyetlerini zorlaştırdıkları iddiasına yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı. Soruşturma neticesinde adı geçen teşebbüslere idari para cezası uygulanmasına gerek olmadığına karar verildi.

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Unilever San. ve Tic. Türk A.Ş. ve Reklam Özdenetim Kurulunun birlikte veya tek başına rakip faaliyetlerini zorlaştırdıkları iddiasına yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı. Soruşturma, konuya ilişkin olarak daha önce verilen Kurul kararının, Ankara 10. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmesi üzerine başlatılmıştı.

13 Haziran 2013 tarihli Kurul kararında, “4054 sayılı Kanun’un 41. maddesi uyarınca şikayetin reddi ile soruşturma açılmamasına” karar verilmişti. Anılan Kurul kararına karşı şikâyetçi tarafından yargı yoluna başvurulması üzerine, Ankara 10. İdare Mahkemesi, 27 Mayıs 2014 tarihli ve 2013/1641 E., 2014/590 K. sayılı kararı ile söz konusu Kurul kararını iptal etmişti. Ankara 10. İdare Mahkemesi tarafından özetle; “Dava konusu uyuşmazlıkta, davacı tarafından esas olarak, piyasada hakim durumda olan Unilever firmasının Reklam Özdenetim Kurulunda da etkin bir şekilde temsil edildiği ve Reklam Özdenetim Kurulu eliyle kendilerinin piyasadaki faaliyetlerinin engellenmek istenildiği, reklamlarının yayımlanmaması konusundaki tavsiye kararının yine Unilever firmasının reklam mecraları üzerindeki ağırlığı sebebiyle tavsiye niteliğinden çıktığı ve reklamlarının haksız olarak durdurulduğu ileri sürülmekte olup, davalı idarece yapılan incelemede ise, Unilever firmasının, davacının iddia ettiği gibi piyasadaki etkinliğinin ve hakim durumunu kötüye kullanıp kullanmadığının, Reklam Özdenetim Kurulunun yapısının ve bu yapıda piyasada hakim durumda olan firmaların rekabeti ihlal edici nitelikte yaptırımlarda bulunup bulunamayacağının derinlemesine araştırılmadığı görüldüğünden, davacının iddia ettiği şekliyle rekabet hukuku açısından ciddi ve önemli nitelikteki iddiaların ancak soruşturma açılarak yapılacak inceleme ve değerlendirme sonucunda aydınlatılabileceği, etraflıca incelenme ve değerlendirme yapılmaksızın tesis edilen soruşturma açılmamasına ilişkin kararda hukuka uyarlık bulunmadığı” ifade edilmişti.

16 Ekim 2015 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; Unilever San. ve Tic. Türk A.Ş. ve Reklam Özdenetim Kurulunun Kanunun ilgili maddelerini ihlal etmediklerine, dolayısıyla adı geçen teşebbüslere idari para cezası uygulanmasına gerek olmadığına karar verildi. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@