Türk-İş Genel Başkanı: Meclis'te İşçi Yok

SAKARYA (ANKA) - Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, TBMM'de işçi milletvekili olmadığını söyledi. Atalay, son günlerde siyasi partilerin seçim vaatleri arasında yer alan ve sıkça gündeme gelen asgari ücret konusunda, "Bugüne

Haberler 18.05.2015, 12:21
Türk-İş Genel Başkanı: Meclis'te İşçi Yok

SAKARYA (ANKA) - Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, TBMM'de işçi milletvekili olmadığını söyledi. Atalay, son günlerde siyasi partilerin seçim vaatleri arasında yer alan ve sıkça gündeme gelen asgari ücret konusunda, "Bugüne kadar ben 14 yıldır türk-İş'te görev yapıyorum kendi arzu ettikleri gibi rakam çıkarıyorlar. Düne kadar 3-5 lira konamazken işte bugün çok güzel rakamlar konuşuyorlar” dedi.

Türk-İş ve Sakarya Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen 16. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Kongresi yapıldı. Atalay, kongrenin açılışında bir konuşma yaptı. Atalay, düzenlenen kongrede iş hayatına dair her türlü sorunun konuşulduğunu belirterek,"TÜRK-İŞ bugün 16. kongresini yapıyor. Geçen sene Ankara Gazi Üniveristesinde 15. kongreyi yaptık. 200'ün üzerinde Türkiye'deki 31 çalışma ekonomisi bulunan üniversitelerimizin öğretim üyeleri, profesörler, doçentler hepsi burada. Bugün, yarın işsizlik var konuşulacaklar arasında. İş kazaları var, kadınların çalışma hayatındaki sorunlar var, emeklilerle ilgili problemler var" dedi.

-"MECLİSTE İŞÇİ KÖKENLİ VEKİL YOK"-

Atalay, mecliste işçi, çiftçi veya emekli kökenli ve işçileri anlayacak bir milletvekilinin bulunmadığını vurgulanarak, “Biz bu ülkede 13 Milyon sigortalı işçi, çalışan var. 6 Milyon işçi emeklisi var. Kayıt dışı 3 milyon çalışan var. 3 buçuk milyon çiftçi var, 25 Milyon topladık biz bu ülkede 50 Milyonuz Bu ülkenin biz 4'te 3'üyüz. Ama bakınca seçilebilecek iki tane çiftçi kökenli, emekli kökenli, çiftçi kökenli milletvekli bulamazsın. Sağolsunlar bizim adımıza siyasi partilerin tamamı, asgari ücretten, kıdem tazminatından, emekliden güzel şeyler söylüyorlar. Bunlardan şikayetçi değiliz, mutluluk duyuyoruz. En azından tulum giymiş işçi adamın meselelerini nasıl anlatacaklar?  En çok CHP'de vardı, işçi kökenli milletvekili zannederim orda da 1 taneye düştü. Meclistekilerin listesinde ne işçi var ne çiftçi var. 250 tane doktor ve avukat var. Onlar bizim meselelerimizi zannederim temsil edecekler” ifadelerini kullandı.

-“İNŞALLAH VERDİKLERİ SÖZLERİ YERİNE GETİRİRLER”-

Son günlerde siyasi partilerin seçim vaatleri arasında yer alan ve sıkça gündeme gelen asgari ücret konusunda açıklama yapan Atalay, "Asgari ücret 15 kişiden oluşan bir yapı. Bunlardan 5 kişi işçi, onu da biz oluşturuyoruz. Türk-İş, 5 kişi iş veren, 5 kişi hükümet. Bunlar işçilerle hükümet anlaşıyorlar. Bugüne kadar ben 14 yıldır Türk-İş'te görev yapıyorum kendi arzu ettikleri gibi rakam çıkarıyorlar. Düne kadar 3-5 lira konamazken işte bugün çok güzel rakamlar konuşuyorlar. Bundan memnun oluyoruz. İnşallah verdikleri sözleri yerine getirirler. Bundan mutluluk duyarız" ifadelerini kullandı.

-“HER SENE BU İŞ PİŞİRİLİP PİŞİRİLİP ÜLKE GÜNDEMİNE GETİRİLİYOR”-

Kıdem tazminatı düzenlemesi konusunun, her yıl ülke gündemine getirildiğini söyleyen   Atalay, "Her sene bu iş pişirilip pişirilip ülke gündemine getiriliyor. Özellikle şu anda Cumhurbaşkanı, Başbakanın ifadesi şu, 'Taraftarın görüşünü almadan, anlaşmadan bir şey yapmayacağız' demelerine rağmen her sene bu iş yine gündeme geliyor. Yine kıdem tazminatı resmi rakamlara göre yüzde 17'si alınıyor. Tamam doğrudur. 83'ü almıyor. Hükümetin elini bağlayan yok. Onlara da versinler onlar da alsın. Normal yapıyla oynamanın bir anlamı yok. Almayanlara da versinler onlar da alsın. Bu ülkede kayıt dışı var. Bu ülkede örgütlendi diye kapının önüne koyulan binlerce işçi var" şeklinde konuştu. (ANKA)

(MLT/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@