Schneider Electric Ve Er Yatırım Yılda 1 Milyon Euro Enerji Tasarrufu Sağlayacak Bir İşbirliğine İmza Attı

Schneider Electric, Türkiye’nin önde gelen turizm yatırımcılarından Er Yatırım ile birlikte sürdürülebilir gelecek yolunda Türkiye’nin enerji verimliliği alanındaki ilk ve en büyük projesine imza attıklarını duyurdu.

Schneider Electric Ve Er Yatırım Yılda 1 Milyon Euro Enerji Tasarrufu Sağlayacak Bir İşbirliğine İmza Attı

İSTANBUL (ANKA)-Schneider Electric ve Er Yatırım  şehir otelciliği alanında enerji tasarrufu konusunda örnek olmayı amaçlayan bir işbirliğine imza attı. Enerji yönetiminde küresel ölçekte önemli projeleri bulunan Schneider Electric, turizm yatırımcılarından Er Yatırım’ın gelecek 10 yılda Türkiye çapında inşa edeceği 20 iş otelinde kullanılacak elektriksel ekipmanın ve sistemlerin dizaynı, devreye alınması ve enerji yönetimi konusunda danışmanlık hizmeti verecek.Schneider Electric çözümleri sayesinde, Er Yatırım'ın her otelinde  yılda 50 bin Euro düzeyinde enerji tasarrufu yapılacağı,böylece tüm oteller işletmeye alındığında yıllık toplam 1 milyon Euro parasal tasarruf sağlanmış olacağı duyuruldu. Düzenlenen basın toplantısında konuşan Schneider Electric Türkiye Ülke Başkanı Bora Tuncer, işbirliğinin enerji danışmanlığı ve yönetimi konusunda Türkiye’de bu ölçekte yapılan ilk proje olduğunu vurgulayarak, “Enerji yönetiminde global uzman bir şirket olarak, küresel tecrübemizi, bilgi birikimimizi Türkiye’ye taşıyoruz” dedi.. İşbirliğiyle tüm oteller işletmeye alındığında toplam 1 milyon Euro civarında enerji tasarrufu sağlanması hedefleniyor" dedi.  Bora Tuncer, enerji tüketimini düşürmek amacıyla enerji ve altyapı, endüstri, bina, konut ve veri merkezi pazarlarına yönelik çözümler sunduklarını, aynı zamanda binalarda ve sanayide yetkilendirilmiş Enerji Verimliliği Danışmanı unvanına sahip olduklarını söyledi. Tuncer, “Enerji yönetiminde global uzman bir şirket olarak, küresel tecrübemizi, bilgi birikimimizi Türkiye’ye taşıyoruz. Bir anlamda müşterilerimizi, iş ortaklarımızı, daha yaşanabilir geleceğe hazırlıyoruz. Ülkemizin önde gelen turizm yatırımcılarından Er Yatırım, gelecek 10 yılda kuracağı 20 iş otelinin elektriksel altyapı ekipmanları, aydınlatma kontrol sistemleri, ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinin otomasyonu, bina yönetim sistemleri gibi son derece önemli ihtiyaçları için tedarikçi olarak Schneider Electric’i seçti. Bu işbirliği, Türkiye’de bugüne kadar enerji danışmanlığı ve yönetimi konusunda yapılan en büyük ölçekli proje olma özelliği taşıyor” diye konuştu. 

-"İLAVE YATIRIMLAR İKİ YILDA GERİ DÖNER"-

Konvansiyonel çözümler yerine enerji verimli çözümler kullanıldığında oluşacak ilave maliyetin inşaat aşamasında çok küçük değerlerde kalacağını vurgulayan Tuncer, “Örneğin; yüzde 10 fazla ödeyerek yapılacak bir enerji verimli otel için oluşacak ilave maliyet, yapılacak tasarruflarla 2-3 yıllık bir sürede geri dönecektir” dedi.Tuncer Türkiye'de planlamanın en baştan yapılmasının gereğine işaret ederek " 2003 yılında Türkiye'de 50-60 milyon geceleme yapılıyordu. 2013 yılında bu rakam 150 milyon gecelemeye çıktı. 2023'te ise bu rakamın yapılacak yeni otellerle iki katına ulaşarak 300 milyon gecelemeye çıkacağı hesaplanıyor.Eğer planlama baştan yapılırsa sadece konaklama sektöründe enerji tasarrufunun ne denli önemli olduğu daha iyi anlaşılır" diye konuştu. 
 
-"ÖRNEK VE PİLOT BİR PROJEYE İMZA ATIYORUZ"-

Er Yatırım Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat ise şöyle konuştu:

“Günümüz iş otellerinde konaklayacak misafirlerin temel beklentisi, enerji ve su kullanımlarında sadece kullanıldığı miktar kadar ödeme yapmak. Ayrıca konfor, güvenlik ve dijital ağ bağlantısının maksimum düzeyde olmasını talep ediyorlar. Schneider Electric’in tedarik edeceği sistemlerle misafirlerimizin bu konfora ulaşmasını sağlayacağız. Misafirlerimiz oda içi sıcaklık ve havalandırma sistemlerini kolayca kendi istediği seviyelere ayarlayabilecek, aydınlatma kontrolü ile kendisine uygun ışık seviyesini seçecek. Benzer şekilde genel mahallerdeki iklimlendirme ve aydınlatma ile konfor en üst seviyede olacak. Bu işbirliğiyle kurumsal karımızı artırırken aynı zamanda Türkiye ekonomisine de katkı sağlamayı hedefliyoruz. Yatırımcı bunu bir ilave maliyet olarak görmemeli, aksine bir kültür olarak benimsemeli. Er Yatırım ve Schneider Electric, geleceğe saygılı bu yatırımlarla, turizm sektöründe öncü olacak bir işbirliğine imza atıyor. Bu işbirliğini özel kılan ise sadece projelerin geliştirilmesi ve hayata geçiirlmesi aşamasında değil, işletme aşamasında da devam edecek olmasıdır.”
 
-10 YILDA 20 OTEL-

Verilen bilgiye göre, Schneider Electric ve Er Yatırım arasındaki işbirliği, önümüzdeki 10 yılda hayata geçecek 20 otel yatırımını kapsıyor. Four Points by Sheraton tarafından işletilecek otellerin İstanbul, İzmir, Çanakkale, Sakarya, Eskişehir, Ankara, Konya, Mersin, Kayseri, Trabzon, Gaziantep, Diyarbakır ve Mardin şehirlerinde inşa edilmesi planlanıyor.
Schneider Electric'in sağlayacağı çözümler arasında trafo ve orta gerilim dağıtım hücreleri, enerji izleme ve yönetim sistemleri, kesintisiz güç kaynakları, bina yönetim sistemleri, oda kontrol sistemleri, aydınlatma kontrol sistemleri, kamera ve güvenlik sistemleri, yangın algılama ve kartlı geçiş sistemleri, anahtar-priz ve parapet kanal ürünleri, yapısal kablolama ürünleri, elektrikli araç şarj istasyonları gibi birçok teknoloji bulunuyor.(ANKA)
(NÇ/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.