Sanayi Üretimi Yüzde 2.4 Arttı

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 2.4 arttı.

Haberler 07.08.2015, 11:26
Sanayi Üretimi Yüzde 2.4 Arttı

ANKARA (ANKA) – Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 2.4 arttı.

TÜİK, Haziran ayı Sanayi Üretim Endeksini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 2.4 arttı.

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2015 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1.3 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3.3 artarken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3.4 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5.5 arttı

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2015 yılı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 6.6 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6.9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 1.4 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2015 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 13.3 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 32.9 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 19.8 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı, yüzde 12.0 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek düşüş deri ve ilgili ürünlerin imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 8.5 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü, yüzde 4.6 ile içeceklerin imalatı, yüzde 2.2 ile giyim eşyalarının imalatı takip etti.

2015 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 1.6 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3.9 arttı. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@