Rolls Royce Türkiye'de Teknoloji Merkezi Açıyor

Tolga Özbek / İstanbul, 8 Ekim (DHA) - Dünyanın en büyük uçak motoru üreticilerinden Rolls-Royce, Türkiye’de kurulacak “Gelişmiş Üretim ve Teknoloji Merkezi”nin ilk endüstri lideri ve kurucu üyesi olduğunu açıkladı.

Haberler 08.10.2015, 11:26
Rolls Royce Türkiye'de Teknoloji Merkezi Açıyor
Tolga Özbek / İstanbul, 8 Ekim (DHA) - Dünyanın en büyük uçak motoru üreticilerinden Rolls-Royce, Türkiye’de kurulacak “Gelişmiş Üretim ve Teknoloji Merkezi”nin ilk endüstri lideri ve kurucu üyesi olduğunu açıkladı.

Merkez’in protokol imzaları Türkiye Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve İngiltere Ticaret ve Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Lord Maude of Horsham tarafından atıldı. İstanbul’da gerçekleştirilen imza töreninde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkan Yardımcısı Prof. Mehmet Çelik ve Rolls-Royce Küresel Üretim Direktörü Dr. Hamid Mughal da hazır bulundu.

Gelişmiş Üretim ve Teknoloji Merkezi, Türkiye’nin milli projelerinin temelini oluşturan endüstriyel beceri ve yeteneklerin geliştirilmesine öncülük edecek. Sektörler arası ortak bir araştırma kültürünü temel alan bu Mükemmeliyet Merkezi, havacılık alanında üretim kabiliyetlerinin ve teknoloji uygulamalarının geliştirilmesine odaklanan bir kamu-özel ortaklığı olarak kurgulandı. Gelişmiş Üretim ve Teknoloji Merkezi hem uluslararası hem de Türk şirketleri bu yapılanmaya üye olmaya çağıracak. Merkez zaman içinde sivil-nükleer, denizcilik ve diğer sektörleri de kapsayacak.

“Yüksek ekonomik değer yaratacak”

İmza Töreni’nde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Üretim endüstrimizi yüksek katma değerli sektörler arasında büyütme noktasında çok doğru bir konumda bulunuyoruz. Rolls-Royce gibi deneyimli şirketlerle, başarısı kanıtlanmış bu tür modellerde işbirliği yapmanın son derece önemli olduğuna inanıyoruz. Devir açık AR-GE devri. Teknolojik yenilikçiliğe ilişkin projelerin yanı sıra tedarikçi nitelik ve becerilerini geliştirecek eğitim programları da sunacak olan bu merkez yüksek ekonomik değer sağlayacak” dedi.

Rolls Royce Küresel Üretim Direktörü Dr. Mughal da, “Gelişmiş Üretim ve Teknoloji Merkezi’ni hayata geçirirken Türk hükümeti ve sektörel ortaklarımızla son derece yakın işbirliği içinde hareket edeceğiz. Bu proje, uzun vadeli ve yüksek katma değerli bir ilişkinin başlangıcı... Türkiye’deki bu merkez, Rolls-Royce’un Küresel İleri Üretim Araştırma Merkezi ağı kurma stratejisinin temel adımlarından birini oluşturuyor” dedi ve ekledi:


Bölgesel mükemmeliyet merkezi

“Bu merkezler akademi-endüstri işbirliğinin benzersiz bir modelini temsil ediyor. Teknoloji ve inovasyon transferini akademik araştırmaların ilk evrelerinden itibaren sektöre taşıyarak endüstriyel boyutta maksimum fayda yaratıyor. Sektörler arası dinamik bilgi transferine dayalı bu sistemin Gelişmiş Üretim ve Teknoloji Merkezi’ni üretim teknolojisi alanında bölgesel ve lider bir mükemmeliyet merkezine dönüştüreceğine inanıyoruz.”Rolls-Royce Türkiye ve Orta Asya Bölge Direktörü Patrick Regis de, Rolls-Royce olarak Gelişmiş Üretim ve Teknoloji Merkezi’nin kurucu üyesi olmaktan gurur duyduklarını belirterek, şöyle devam etti:


“İngiltere, Singapur ve ABD’de sağlam ve köklü bir ileri üretim modelimiz var. Türkiye’yi de yüksek beceri seviyesi, nitelikli insan kaynağı ve üretim kabiliyetlerinden ötürü seçtik. Türkiye dünya çapında bir üretim endüstrisi kurgulayarak 2023’e kadar dünyanın lider havacılık ve savunma sanayi uluslarından biri olmayı hedefliyor. Biz Rolls-Royce’un, bu yolculuğunda Türkiye’yle birlikte yürüyebileceğine inanıyoruz. Bu girişim, havacılık endüstrisinin gelecek ihtiyaçlarını karşılayacak bölgesel tedarik zincirinin şekillenmesini sağlayacak. Bu çerçevede diğer şirketleri de Gelişmiş Üretim ve Teknoloji Merkezi’nin üyesi olmaya davet ediyoruz.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@