Palandöken: Yaşlanan Avm'lerin Yüzde 20'si Batıyor

2015 yılı ilk verilerine göre, Türkiye\'de toplam alanı 10 milyon metrekareyi geçen 344 alışveriş merkezi bulunduğunu söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ülke çapında 10 yaşın üzerinde yenilenmeyi bekleyen 83 AVM var.

Haberler 22.07.2015, 11:45
Palandöken: Yaşlanan Avm'lerin Yüzde 20'si Batıyor

ANKARA(ANKA) - 2015 yılı ilk verilerine göre, Türkiye'de toplam alanı 10 milyon metrekareyi geçen 344 alışveriş merkezi bulunduğunu söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken,  “Ülke çapında 10 yaşın üzerinde yenilenmeyi bekleyen 83 AVM var. 2 milyon metrekare alışveriş alanına sahip eskiyen AVM’ler mevcut alanın yüzde 20’sine denk geliyor. Bu sayı beş yıl içinde iki katına çıkacak. Yaşlanan, atıl duruma düşmüş batan AVM’leri konuşmamak için Perakende Yasası’nın düzenlemelerinin bitirilerek bir an önce hayata geçirilmesini bekliyoruz” dedi.

Yıllardır beklenen ‘Perakende Yasası’nın 29 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girmesinin piyasalarda beklenen etkilerinin görülmediğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Perakende Yasası çıktı ama esnaf ve sanatkar olarak etkisini daha hissetmiyoruz. AVM (Alışveriş Merkezi) açılışları çığ gibi devam ediyor. Sosyal alan olabilecek yerlere artık yan yana yapılmaya devam eden AVM’lerin 2018 yılı itibariyle toplam sayısı 421’e, toplam alanın da 12,8 milyon metrekareye ulaşması bekleniyor. 25 bin metrekarelik AVM’ler artık küçük ölçekli kalacak. Önümüzdeki süreçte, otel, rezidans, hipermarket, kültür merkezi ve AVM birleşiminden oluşan devasa AVM'lerin ard arda geldiğini göreceğiz. Bir an önce Perakende Yasası’nın yönetmelikleri hazırlanarak. Piyasanın kuralları hayata geçirilmeli” dedi.

-“HEM ESNAF HEM MİLLİ SERVETE ZARAR”-

AVM yapımının her sermayesi olanın yapacağı iş olarak görülmesinin hem esnaf ve sanatkara hem de milli sermayeye zarar verdiğini açıklayan Bendevi Palandöken, “Bazı bölgelerde AVM enflasyonu başladı. Bu güne kadar 47,5 milyar liralık yatırım yapılmış. Sayı olarak ilk sırada yer alan İstanbul’da, 2009 yılında 40 olan AVM sayısı bugün 103 adet. 2018 yılına kadar açılacak 31 yeni AVM ile sayı 134 olacak. İkinci sırada 37 AVM ile Ankara bulunurken, bin kişiye düşen 294 metrekare alışveriş alanı ile birinci durumda. Büyük şehirlerdeki yoğunlaşma artık birbirine zarar verir durumda. Her sermayesi olanın rant için kira için kolayca yapacağı iş gibi görüldüğünden mantar gibi AVM bitiyor her yerden. Çevreye, esnaf-sanatkara, vatandaşın cebine verilen zararı kimse hesap etmiyor” diye belirtti.

-“ARTIK YAŞLANAN, BATAN AVM’LERİ KONUŞACAĞIZ”-

2015 yılı ilk verilerine göre, Türkiye'de toplam alanı 10 milyon metrekareyi geçen 344 alışveriş merkezi bulunduğunu ifade eden Palandöken, “İstanbul’da yaşlanan, işlevini kaybeden 37, Ankara’da 11 AVM var. Ülke çapında 10 yaşın üzerinde yenilenmeyi bekleyen 83 AVM var. 2 milyon metrekare alışveriş alanına sahip eskiyen AVM’ler mevcut alanın yüzde 20’sine denk geliyor. Bu sayı beş yıl içinde iki katına çıkacak. Yaşlanan, atıl duruma düşmüş batan AVM’leri konuşmamak için Perakende Yasası’nın düzenlemelerinin bitirilerek bir an önce hayata geçirilmesini bekliyoruz. Şimdiden çevre için çirkin görüntülerin oluşmaması için yetkililer önlem almalı” dedi. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@