Muş'un taşı Avrupa'ya ihraç ediliyor

MUŞ'ta doğal taş kesimi ve işlemeciliği yapan Biltaş Beton Şirketi, ürettiği taşları Avrupa ülkelerine ihraç ediyor.

Haberler 18.08.2016, 10:27 18.08.2016, 12:55
Muş'un taşı Avrupa'ya ihraç ediliyor
Eser AYDIN / MUŞ, () - MUŞ'ta doğal taş kesimi ve işlemeciliği yapan Biltaş Beton Şirketi, ürettiği taşları Avrupa ülkelerine ihraç ediyor. Firma sahibi Kerem Aydoğdu, Muş taşının ısı yalıtımı özelliği olması nedeniyle Avrupa ülkelerinde büyük talep gördüğünü belirtti.

Başta Almanya olmak üzere, Avusturya ve Fransa'da pazar bulduklarını anlatan Kerem Aydoğdu, 9 kişinin çalıştığı imalathanede yılda 2 bin metreküp taş işlediklerini, dış satımla birlikte kapasiteyi üç katına çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi. Avrupalı müşterinin Muş taşını çok beğendiğini, Rusların da gelip numune alarak incelediklerini ve çok kaliteli bulduklarını kaydeden Aydoğdu, şunları söyledi:

"Valimiz Seddar Yavuz sayesinde Almanya'ya ihracata başladık ve gerisi çorap söküğü gibi geldi. İhracat yönünden oldukça zayıf olan Muş ve bölge adına büyük önem taşıyan Biltaş, Muş’tan çıkarılan ve yapılan testlerle oldukça kaliteli olduğu tespit edilen beyaz kireç taşı ve küf taşının işlemesini yapıyor. Almanya’nın Augsburg ve Münih kentleri ile Avusturya ve Fransa'ya gönderdiğimiz taşı yakında Ruslara da satacağız. Bu taş genelde bina kaplamalarında, cami inşaatlarında, tarihi yerlerde, restorasyonlarda ve otellerde kullanılır. Köpük kullanmaya gerek olmadan yüzde 30 ısı yalıtımı sağlar. Kışın sıcak yazın ise serin tutar. İşlerimiz çok iyi. Hedefimiz kapasiteyi 6 bin metreküpe çıkarmak. Bu da işçi sayısının bir anda yan kuruluşları ile birlikte 60'a çıkmasını sağlayacak ve birçok işsiz genç iş imkanı bulacak. İnsanoğlu isterse ekmeğini bizim gibi taştan çıkarır."

 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@