Mobbinge Son Çalıştayı Ankara'da Düzenlendi

ANKARA (ANKA) - Kadın Yönetici ve Kadın Çalışanlar Dayanışma Derneği (KAYÇAD) ve Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM)  tarafından “Mobbing ile Mücadele Çalıştayı” düzenlendi. Çalıştaya Eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Sosyal Gü

Haberler 12.05.2015, 18:34
Mobbinge Son Çalıştayı Ankara'da Düzenlendi

ANKARA (ANKA) - Kadın Yönetici ve Kadın Çalışanlar Dayanışma Derneği (KAYÇAD) ve Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM)  tarafından “Mobbing ile Mücadele Çalıştayı” düzenlendi. Çalıştaya Eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve KAYÇAD Kurucu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, KADEM Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz, Milletvekilleri, üst düzey bürokratlar, Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri, üst düzey yöneticiler ve akademisyenler katıldı.

-“MOBBİNGE UĞRAYANLAR, ANINDA BUNA TEPKİ GÖSTERMELİ”-

Çalıştayda konuşma yapan Eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, mobbingi engellemeye yönelik 2010'da Başbakanlık Genelgesi yayımlandığını dile getirdi. Mobbing ile mücadelede eğitimin önemli bir yere sahip olduğunu ama bunun çeşitli nedenlerle uzun yıllar ihmal edildiğini ifade eden Bozdağ, "Çalışma hayatının her alanında mobbing görülüyor ve herkes bundan rahatsız oluyor. Eğer bir kişi, aşağılamadan, ayrımcılıktan, ötekileştirmeden ve psikolojik baskı uygulamadan keyif alıyorsa, ya aile terbiyesinde, ya ahlakında, ya eğitiminde ya da insanlığında bir yanlışlık vardır. Bu eksiklikleri kimsenin kabul etmemesi ve herkesin bunları yapanlara karşı aynı tepkiyi vermesi gerekir” dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) ve KAYÇAD Kurucu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan konuşmasında Mobbing ile Mücadele Çalıştayı’nın ilkini İstanbul’da gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Mobbing, son 35 yıldır var olan bir kavram. Bizler de kendi çalışmalarımızla bununla mücadele etmeye çalışıyoruz. Mobbing, bireyin fiziksel ve ruhsal çöküşüne, sağlığının bozulmasına ve hatta intihar vakaları ile hayatını kaybetmesine neden olabilmektedir” dedi.

-“MOBBİNG SORUNUNA ÇÖZÜM ARAYAN KURUMLARIN BAŞINDA YER ALIYORUZ”-

Kamuda mobbing konusunda alınması gereken tedbirlerin sıralandığı genelgenin gereğini yerine getiren kurumların başında Sosyal Güvenlik Kurumu’nun geldiğini vurgulayan İlhan, “Bu genelgeye uygun olarak iki ayrı komisyon oluşturduk. Bir başkan ve üç üyeden oluşan mobbing ön değerlendirme komisyonu şikayetleri incelemektedir. 31 Mart 2015 tarihi itibariyle Kurumumuza 172 adet başvuru yapıldı. Tamamı incelenen başvurulardan 39 tanesi mobbing ile mücadele komisyonuna havale edildi” diye konuştu.

Mobbingin hem sosyal hem de ekonomik anlamda önemli maliyetlere neden olduğunu belirten İlhan, “Mobbing konusunda gözümüze çarpan en önemli husus çalışanların bu kavramın ne anlama geldiğini tam olarak bilmemesi ve bu sebeple yaşadıkları sıkıntılardır. Biz Sosyal Güvenlik Kurumu olarak bu sorunla mücadelede toplumda duyarlılık ve farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

-“2014’TE 6 BİN 659 ŞİKAYET GELDİ”-

Bu sorunla mücadele etmek için eğitimin çok önemli olduğunu belirten İlhan ”Orta öğretimden itibaren müfredata mobbing konusunu içeren derslerin konulmasının yararlı olacağını düşünmekteyiz” dedi.İlhan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İletişim Merkezi "Alo 170"e 2011 yılında mobbinge yönelik 2 bin şikayet geldiğini, 2014'te bu sayının 6 bin 659'a yükseldiğini vurguladı. İlhan, şikayetlerin yüzde 75'inin özel sektör, yüzde 25'inin ise kamuyla ilgili olduğunu söyledi.

 -“KADIN HAKLARINI GÖZETEN REFORMLAR DESTEKLENMELİ”-

KADEM Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz yaptığı konuşmada modern hayatla birlikte ortaya çıkan iş hayatında mobbing konusunu ele almak, bu konuda toplumsal bilinci arttırmak ve yasal çözümler bulmak üzere çalıştayda bir araya geldiklerini ifade ederek, “Kadının aile içi ve sosyal rollerinin dengelenmesi, toplumsal, siyasal ve kamusal hayata aktif katılımının arttırılması, kadının insan haklarını gözeterek temel özgürlüklerinin geliştirilmesine ve sağlamlaştırılmasına katkıda bulunmak amacıyla reformların her zaman tarafı olduğumuzu belirtmek isterim” dedi.

Açılık konuşmalarının ardından çalıştayda, Mobbing Kanununda korunması gereken ilkeler, haklar, cezalar, mobbingi önleme yöntemleri, alınması gereken tedbirler, mücadelede başvuru yolları ve mobbing konusunda devletin sorumluluğu konuları ele alındı.(ANKA)

(MLT/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@