Mevcut Kadın Çalışan Oranında Hedef Yüzde 50

Dünyada 120’den fazla ülkede 358 bin çalışanıyla faaliyet gösteren Accenture, iş yerinde cinsiyet eşitliliği konusunu sahiplenerek tüm ülke ofislerinde hem işe alımlarda hem de kişilerin kariyer gelişimlerinde bu yaklaşımla çalışmalarını sürdürüyor.

Haberler 10.12.2015, 11:50
Mevcut Kadın Çalışan Oranında Hedef Yüzde 50

ANKARA(ANKA) - Dünyada 120’den fazla ülkede 358 bin çalışanıyla faaliyet gösteren Accenture, iş yerinde cinsiyet eşitliliği konusunu sahiplenerek tüm ülke ofislerinde hem işe alımlarda hem de kişilerin kariyer gelişimlerinde bu yaklaşımla çalışmalarını sürdürüyor. Accenture, dünya genelinde, 2017 yılında kadın çalışan işe alımlarını yüzde 40’a yükseltmeyi hedeflerken Türkiye’nin hedefi yüzde 50.

Dünyada 120’den fazla ülkede 358 bin çalışanıyla faaliyet gösteren Accenture, iş yerinde cinsiyet eşitliliği konusunu sahiplenerek tüm ülke ofislerinde hem işe alımlarda hem de kişilerin kariyer gelişimlerinde bu yaklaşımla çalışmalarını sürdürüyor. Accenture Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Pierre Nanterme de konuya ilişkin olarak herkese eşit bir şekilde yaklaşarak, iş yerinde çeşitliliği sağlamanın üst yönetimden başladığını söyleyerek; “Accenture olarak 130 binden fazla kadın çalışanımız dahil herkesi insiyatif almaları ve liderlik etmeleri için teşvik ediyoruz. Cinsiyet eşitliğinin de yüksek performanslı ve yetenek yönetimi odaklı organizasyonlar için çok önemli olduğuna yürekten inanıyoruz. Bu konudaki kararlılığımız; kadın ve erkek tüm çalışanlarımıza, onları işe aldığımız andan itibaren kariyerlerinin tüm dönüm noktalarına ve maaş ödemelerine kadar uzanan bir yelpazede adil ve eşit davranmayı beraberinde getiriyor” açıklamasında bulundu.

Her ülkedeki belirli pozisyonları dikkatle inceleyip her kademedeki bireyin kariyeri ile ilgili proaktif davranarak maaşlardaki olası farklılıkları tespit edebilmek için titiz bir süreç yürüten Accenture’ın, Yönetim Kurulu’nda 11 bağımsız yöneticiden 4’ü, Accenture Global Yönetim Komitesi’nden de 3’ü kadınlardan oluşuyor. 2015 mali yıl sonu itibarıyla 100 binden fazla kadını işe alarak yüzde 39 oranında kadın çalışan seviyesine ulaşan Accenture, 2017 yılında dünya genelindeki işe alımlarında kadınların oranını yüzde 40’a yükseltmeyi taahhüt ediyor.

Türkiye’nin dünyanın ilk 20 ekonomisi arasında yer aldığını ancak Türkiye’de kadınların iş gücüne katılım oranının yüzde 28 olduğunu belirten Accenture Türkiye Genel Müdürü Tolga Ulutaş, bu alanda alınması gereken çok yol olduğunun altını çizerek, bunun için hayatın her alanında olduğu gibi, çalışma hayatında da kadın ve erkek için fırsatların eşit olduğu bir ortam oluşturulmasının çok önemli olduğunu söyledi. Ulutaş, Accenture Türkiye’nin şu anki kadın çalışan oranının yüzde 41 olduğunu ve bu oranı yüzde 50’ye yükseltmeyi hedeflediklerini ifade etti. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@