L'oreal Türkiye Altı Genç Bilim Kadınını Ödüllendirdi

İSTANBUL (ANKA)--Koç, Bilkent, Dokuz Eylül, Hacettepe, Ordu ve Abdullah Gül Üniversiteleri’nden 6 genç bilim kadını başarılı araştırmalarıyla L'Oréal Türkiye'den 15 bin dolar değerinde burs kazandı. Koç, Bilkent, Dokuz Eylül

Haberler 10.04.2015, 13:43
L'oreal Türkiye Altı Genç Bilim Kadınını Ödüllendirdi

İSTANBUL (ANKA)--Koç, Bilkent, Dokuz Eylül, Hacettepe, Ordu ve Abdullah Gül Üniversiteleri’nden 6 genç bilim kadını başarılı araştırmalarıyla L'Oréal Türkiye'den 15 bin dolar değerinde burs kazandı.

Koç, Bilkent, Dokuz Eylül, Hacettepe, Ordu ve Abdullah Gül Üniversiteleri’nden 6 genç bilim kadını başarılı araştırmalarıyla L'Oréal Türkiye'den 15 bin dolar değerinde burs kazandı.Verilen bilgiye göre, L’Oréal’in UNESCO desteği ile uyguladığı uluslararası “For Women In Science” programı 17 yıldır, 110 ülkede uygulanarak 2 bin 250’nin üzerinde kadına ulaştı. L’Oréal Türkiye 13 yıldır devam eden ulusal programında 76 kadını destekleyerek, en fazla kadın destekleyen ilk 5 ülke içerisinde yer alıyor.
Bu yıl rekor sayıya ulaştığı açıklanan başvurular UNESCO jürisi tarafından değerlendirildikten sonra Koç, Bilkent, Dokuz Eylül, Hacettepe, Ordu ve Abdullah Gül Üniversiteleri’nde görev yapan 6 Bilim Kadını’nın başarılı araştırmaları ödüle layık görüldü. Projesi seçilen Bilim Kadınları’na L’Oréal Türkiye, bursla destek oluyor. Yaşam Bilimleri ve Malzeme Bilimleri kategorilerinde UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nun oluşturduğu bağımsız jüri tarafından seçilen araştırmalarda projenin inovatif yaklaşımı, niteliği, uygulanabilirliği, sürdürülebilirliği, bilime ve insanlığa/ekosisteme yapacağı katkı ölçüt alındı.

-BURS ALAN PROJELER-

“Yaşam Bilimleri” dalında Dokuz Eylül Üniversitesi'nden  Doç. Dr. Güneş Özhan alzheimer üzerine yaptığı projesiyle,Koç Üniversitesi'nden Doç. Dr. Elif Fırat Karalar lösemi üzerine projesiyle, Hacettepe Üniversitesi'nden  Doç. Dr. Emine Eren, depresyon üzerine projesiyle,Ordu Üniversitesi'nden Doç. Dr. Filiz Kuralay DNA hasarı üzerine projesiyle,Abdullah Gül Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Hümeyra Çağlayan biyolojik sensörler üzerine projesiyle ve Bilkent Üniversitesi'nden Doç. Dr. Bilge Baytekin de çevre kirliği ve halk sağlığı üzerine projesiyle burs hakkı elde etti.

-KADINLARIN BİLİME KATILIMINI TEŞVİK ETMEK-

Düzenlenen törende açılış konuşmasını yapan L’Oréal Türkiye Genel Müdürü Claude Rumpler, programın temel amacının, bilim alanındaki cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesi, bilimde kadınların çalışmalarının daha görünür olması ve rol modelleri ön plana çıkarak genç bilim kadınlarının teşvik edilmesi olduğunu ifade etti.  Rumpler,”şu görüşleri dile getirdi: "Dünya’da bilim insanlarının sadece yüzde 30’u kadın, Nobel ödülü sahiplerinin ise sadece yüzde 3’ü kadın. L’Oréal olarak bir bilim insanı tarafından kurulduğu ilk günden itibaren bilimin sınırlarını zorluyoruz. Bizim için güzellik eşittir bilim demek. Araştırma ve Geliştirmeye her yıl 900 milyon Euro yatırım, 4000 çalışan ile en fazla yatırım yapan sektör şirketiyiz. L’Oréal’de çalışan bilim insanlarının yüzde 70’i kadın. Bilimdeki cinsiyet eşitsizliğini azaltmaya, kadınların bilime katılımını teşvik etmeye yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz.Kadınlara ilham vererek başarılarını ödüllendirmek amacıyla kurguladığımız program ve bugüne kadar desteklediğimiz 76 Türk bilim kadını ile dünyada programa en fazla bursiyer kazandıran ilk 5 ülke arasında bulunmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz. “(ANKA)
(NÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@