Kobider: Avm Yasası, Avutma Yasası Oldu

ANKARA (ANKA) – Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç, “AVM yasası net olarak bilinmeyen nedenlerden dolayı bir tü

Haberler 14.12.2014, 09:05
Kobider: Avm Yasası, Avutma Yasası Oldu

ANKARA (ANKA) – Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç, “AVM yasası net olarak bilinmeyen nedenlerden dolayı bir türlü çıkmamıştır. Şehirlerin en merkezi yerlerine konuşlanmış AVM’lerle rekabet edemeyen esnaf mağdur olmuştur. AVM Yasası, avutma yasası oldu” dedi.

Özgenç, yaptığı açıklamada, alışveriş merkezlerine ilişkin düzenlemeyi de içeren Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı’nın, TBMM Sanayi Komisyonu'nda kabul edildiğini anımsattı. 16 yıldır AVM Yasası’nın net olarak bilinmeyen nedenlerden dolayı bir türlü çıkamadığını savunan Özgenç, şunları ifade etti:

“Şehirlerin en merkezi yerlerine konuşlanmış AVM’lerle rekabet edemeyen esnaf mağdur olmuştur. Türkiye'nin en işlek yerlerinde bile dükkanını kapatmak zorunda kalan esnafa rahat nefes aldıracak düzenlemeler zamanında yapılmamıştır. AVM yasasının gecikmesi İstanbul'un siluetini bozan ‘OnaltıDokuz’ kulelerinin durumuna benzemektedir. Şöyle ki; kamuoyunda 16.9 kuleleri olarak tanınan Zeytinburnu sahilindeki ‘OnaltıDokuz’ isimli gökdelenlerin  yapımında İstanbul’un binlerce yıllık tarihi ve kültürel birikimine karşı, göz yumulmuş, görmezden gelinmiş, rant uğruna korunmuştur. İş işten geçtikten sonra da şikayet üzerine yüksek katlarının tıraşlanması için yıkım kararı verilmesi gibidir. Şimdi ise bazı kesimlerin menfaatlerinden olsa gerek yapıyı korumalarından dolayı yıkım kararı uygulanamamaktadır. Oysa AVM’lerin ilk çıkış noktası olan Amerika’da ve Avrupa’da AVM anlayışı günümüzde bizden oldukça farklı olarak gelişiyor. Sistem ve kural olmadan mantar gibi çoğalan alışveriş merkezleri ülke ekonomisine zarardır. Küçük esnafın korunması amacıyla meclise sunulan yasa teklifinde, büyük mağazaların pazar ve resmi tatillerde kapalı olması istendi. Ancak bu talep Komisyonda karşılık bulmadı. AVM'lerin ‘pazar günü ve resmi tatillerde kapalı olması yerine esnaf ve sanatkar işletmelerinin çalışma saatlerinin belirlenmesinde, meslek kuruluşunca ilgili esnaf ve sanatkar odasının görüşü alınarak esnafa da pazar günleri açma izni verilmesi AVM lobisinin gücünü ve baskısını göstermektedir.” (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@