İş kazalarına ‘elektrik faturalı’ önlem

İş kazalarına ‘elektrik faturalı’ önlem

Haberler 27.09.2015, 02:05
İş kazalarına ‘elektrik faturalı’ önlem

Ankara / Aydınlık
AKP hükümeti döneminde gerekli düzenlemelerin yapılmaması ve yandaş firmalara yapılan kıyaklar nedeniyle adeta patlamanın yaşandığı ölümlü iş kazaları için, “elektrik faturasında indirim bonusu” devreye sokuluyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ölümlü iş kazası yaşanmayan şirketlerin tarifelerine ek bonus uygulamayı planlıyor.

ÖLÜMLÜ İŞ KAZASI KRİTERİ
EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, performans iyileştirmesini sağlamak amacıyla, alt yüklenicisi ile beraber ölümlü iş kazası yaşanmayan şirketlerin tarifelerinde ilave bonus uygulamayı planladıklarını bildirdi. EPDK’dan yapılan yazılı açıklamaya göre Yılmaz, uygulamanın 2016 yılında hayata geçmesinin planlandığı söyledi.
Yılmaz, EPDK’nın hizmet kalitesini elektrik tarifelerinin bir unsuru yaparak tüketicilere daha kaliteli hizmet sunulmasını teşvik etmek istediğini belirterek, “Böylece elektrik kesintilerini sayı ve süre olarak azaltmayı planlıyoruz” dedi. İş sağlığı ve güvenliğinin iş yapış şekli ile kurumsal kültür ve vizyonla doğrudan ilgili olduğunu belirten Yılmaz, “Bu sebeple bu alanda iyi olan şirketlerin diğer alanlarda da iyi olduğunu varsaymanın doğru olacağını öngörüyoruz. Bu kapsamda doğrudan ölçülebilir ve gözlemlenebilir bir gösterge olarak ölümlü iş kazası yaşanmaması kriterini değerlendiren kurumumuz, belli bir yılda alt yüklenicileri ile beraber ölümlü iş kazası yaşanmayan şirketlerin tarifelerinde ilave bonus uygulamayı planlıyor” ifadelerini kullandı.
Yılmaz, “Şirketleri performans olarak değerlendirmede genel kalite düzeyini gösterecek farklı göstergelerle de izlemeyi düşünüyoruz. Bu kapsamda iş sağlığı ve güvenliği alanında performansı yüksek olan şirketleri ödüllendirerek hem performans teşviki yapmayı hem de iş güvenliği konusunda şirketlerin ve alt yüklenicilerinin daha titiz olmasını sağlayarak sosyal anlamda ülkeye pozitif katkı sunmayı istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

AYDINLIK

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@